İncesu (Kayseri) İlçesi bağcılığının bugünkü durumu ve yörede yetişen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 47881
- Danışmanlar: PROF.DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İNCESU (KAYSERİ) İLÇESİ BA?CILI?ININ BUGÜNKÜ DURUMU VE YÖREDE YETİŞEN ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN AMPELOGRAFİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Süleyman TÜRKKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1996, Sayfa: 135 Jüri: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Yılmaz FİDAN Prof.Dr.İbrahim KISMALI Bu çalışma ile, İncesu İlçesi bağcılığının mevcut durumu incelenmiş ve karşılaşılan sorunların giderilmesi için yapılması gerekenler belirtilmiştir. Ayrıca İncesu ilçesi ve yörede yetiştirilmekte olan 17'si beyaz, 12'si renkli toplam 29 çeşit tespit edilerek bu çeşitlere ait ampelografik özellikler ayrıntılı olarak verilmiştir. Çalışmada bu çeşitlerin fenolojik gözlemleri yapılarak, fenolojik takvimleri Çıkartılmıştır. Araştırmada yörede en fazla yetiştirilen çeşitlerin, Dirmit, Parmak, Ildeş, Beyazbuludu, Gökbuludu ve Siyahbuludu üzüm çeşitleri olduğu gözlenmiştir. Çalışmada çeşitlere ait ampelografik özelliklerin belirlenmesinde“Uluslararası Bitki Gen Kaynakları Merkezi”(IBPGR) tarafından hazırlanan normlar kullanılmıştır. Bu normlar“Üzüm Tanımlayıcıları”adı altında toplanmıştır ki; bu çalışmada, yöntemin ilk kısmını oluşturan 'Tanımlama ve Ön Değerlendirme Verileri"ne ait kriterler, üzerinde çalışılan çeşitlerin ampelografik özelliklerinin belirlenmesinde esas alınmıştır. Yaprakların ampelografik ölçülerinin belirlenmesinde ise Morton'dan (1979) alınan Galet yöntemi kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İncesu Üzüm Çeşitleri (Vitis vinifera L. cvs), Ampelografi, IBPGR, Üzüm Tanımlayıcıları, Tanımlama ve Ön Değerlendirme Verileri, Ampelografik Ölçü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master fhesis PRESENT SITUATION OF VITUCULTURE IN İNCESU (KAYSERİ) AND THE DETERMINATION OF AMPELOGRAPHIC CHARACTERS OF GRAPE VARIETIES GROWN IN THE PROVENCE Süleyman TÜRKKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1996, Page: 135 Jury: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Yılmaz FİDAN Prof.Dr.İbrahim KISMALI In this study, current situation of viticulture of İncesu township was investigated, moreover, whatever is needed to solve technical problems was also discussed. Some ampelographic characters of 29 grape varieties (17 white, 12 coloured), which were cultivated in this region, were determined in detail. Phenologic charets were developed for all varieties from phenologic observations, which were done throughout the experiment. Results showed that, Dirmit, Parmak, İldeş, Beyazbuludu, Gökbuludu and Siyahbuludu grape varieties were widely grown in this area. Evaluations and determinations of ampelographic characters were based on principles of IBPGR (International Board for Plant Genetic Resources). The principles were collected under the name of“Descriptors for Grape”. All ampelographic evaluations were made according to the first section of these descriptions which was called“Characterization and Preliminary Evaluation Data”. Leaf measurements were made according to Galet method which was taken from Morton (1979). KEY WORDS: İncesu Native Grape Varieties (Vitis vinifera L. cvs), IBPGR, Descriptors for Grape, Characterization and Preliminary Evoluation Data, Ampelographic measurements.