Metil kaybeden pigmentlerden yararlanarak mürekkep yaş tayini
Determination of lossing methyl pigment by ink aging
- Tez No: 478821
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Belgelerde sahtecilik en çok işlenen suç türlerindendir. Mürekkebi oluşturan bileşenlerdeki zamana bağlı değişimlerin tespiti mürekkep yaş tayininin temelini oluşturmaktadır. Mürekkep yaş analizi çalışmaları 1904 yılında dolma kalem mürekkep kalemiyle başlamış son yıllarda ise tükenmez kalem mürekkebi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu güne kadar yapılan mürekkep yaş tayini çalışmalarında mürekkebin yapısında bulunan reçine, çözücü ve boyar maddedeki değişimler ileri analitik yöntemlerle detaylı incelenerek bunların zamana bağlı olarak değişimleri tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda kristal viyolenin (CV) zamanla metil viyole (MV) ve tetrametil pararozaniline (TPR) dönüşmesi miktarındaki azalma nedeniyle mürekkep renginde solma meydana geldiği görülmüştür. Bu solmanın tespiti belgenin yaşı hakkında bilgi vermektedir. Bu çalışmada mavi tükenmez kalemlerin yapısında ana boyar madde olarak CV ve MV'nin bütün mavi tükenmez kalemlerde bulunduğu görülmüştür. VB'nun ise mavi tükenmez kalemlerin %50'sinin yapısında bulunduğu görülmüştür. Yaptığımız çalışmada CV'nin ve VB'nun zamana bağlı değişimini ayrı ayrı incelemek için sadece bu boyar maddeleri içeren mürekkep oluşturuldu. Hazırlanan CV 'den ibaret mürekkep 28 saat yapay yaşlandırmaya tabi tutularak yaşlandırıldı ve her saat başı alınan örnekler HPLC sisteminde analiz edildi. Elde edilen sonuçlardan CV/MV oranının zamanla ilişkisi incelendi. Aynı şekilde Saf VPBBO'dan ibaret mürekkep 28 saat yapay yaşlandırmaya tabi tutularak yaşlandırıldı ve her saat başı alınan örnekler HPLC sisteminde analiz edildi. Elde edilen sonuçlardan VPBBO/VBB oranının zamanla ilişkisine bakıldı. Paralel çalışmada ise 2005-2013 yılları arasında ikişer yıl arayla doğal yaşlanmış iki ayrı arşivden alınan belgelerin mürekkepleri aynı metotla analizlenerek CV/MV ve VPBBO/VBB oranına bakıldı ve zamana bağlı eğrileri çizildi. Bu eğrilerden CV/MV ve VPBBO/VBB oranının belgenin yaşı hakkında bilgi verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Forgery is the most common type of crime in documents. The determination of time-dependent changes of ink-forming components forms the basis of ink age determination. Ink age analysis studies began in 1904 with a fountain pen ink , in recent years it has focused on ballpoint pen ink The changes in resin, solvent and stain which are found in the structure of ink at the age of ink making up to this day have been investigated by analytical methods and the changes depending on the time have been determined. Crystal studies of the Viola (CV) over time methyl violet (MV) and tetramethyl pararosaniline (TPR) the reduction in the amount of the conversion that occurred due to fading in the color of the ink was observed. This document provides information about the age of the fade detection. In this study, CV and MV were found in all blue ballpoint pens. VB was found in 50% of blue ballpoint pens. In our work, only ink containing these staining elements was created to examine the time-dependent change of CV and VB separately. The ink consisted of CV prepared was aged by artificial aging for 28 hours and samples taken every hour were analyzed by HPLC system. The relationship between CV / MV ratio and time was analyzed. Likewise, pure VPBBO ink was aged by artificial aging for 28 hours and samples taken every hour were analyzed on the HPLC system. The relationship between VPBBO / VBB ratio and time was analyzed. In the parallel study, the documents taken from two archives aged naturally for two years between 2005 and 2013 were analyzed with the same method and the CV / MV and VPBBO / VBB ratios were examined and the time dependent curves were drawn. From these curves, it was seen that the ratio of CV / MV and VPBBO / VBB could give information about the age of the document.