On SNP lokusunun genetik polimorfizminin nikotin bağımlılığı ile ilişkilendirilmesi
Association between genetic polymorphism of 10 SNP loci with nicotine dependence
- Tez No: 478822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Psikiyatri, Forensic Medicine, Genetics, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Madde bağımlılığı, kronik bir beyin hastalığı olarak tanımlanır. Bağımlılığın sonucu olan nörobiyolojik değişiklikler, zorlayıcı madde arayışına ve alımına neden olmaktadır. Tütün kullanımı, sadece aşırı derecede bağımlılık yapan, zararlı bir nikotin tüketim biçimi değil, aynı zamanda en yaygın olanıdır. Çevresel faktörler ve genetik altyapı kullanımın başlangıcından kronik bağımlılığa kadar geçen sürecin tamamında yer alır. Yakın zamanda yapılan GWAS ve ilişkilendirme çalışmalarında, nikotinik asetilkolin reseptörleri ve metabolize edici genler arasından kuvvetli ilişki saptanmıştır. Bu da, onları belirleyici markırlar yapmaktadır. Nikotin bağımlılığının farmakokinetik ve farmakodinamikleri, adli bilimler için muhtemel bir belirleme mekanizması olacaktır. Bu çalışmada, Anadolu nüfusunda nikotin bağımlılığı riskini etkileyen varyantları araştırmak için 10 aday gende yer alan 10 tek nükletid polimorfizmini (SNP), 50 nikotin bağımlısı olguda ve 50 kontrol örneğinde analiz ettik. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 50 bağımlı ve 50 kontrolden ağıziçi sürüntü örnekleri toplandı. Bağımlılığı değerlendirmek için 'nikotin bağımlılığı için Fagerström testi (FTND)' kullanıldı. Nikotin bağımlısı grup FTND 4 veya daha fazla olanlardan seçildi. Kontrol grubuna ise kesin olarak FTND 0 olanlar dahil edildi.. SNP lokusları SNaPshot multipleks kitiyle genotiplendirildi ve istatistiksel analiz Fishers exact testi ve ki-sqaure testi ile yapıldı. Beş SNP lokusunda varyasyonlar gözlemlendi (rs16969968, rs806380, rs3733829, rs6474412, rs1329650). Olguların sayısı popülasyon genetiği sıklığı ile analiz etmek için yeterli olmadığından sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bulgularımız Anadolu nüfusundaki bu 10 lokus ile nikotin bağımlılığı arasında anlamlı olmayan bir ilişki göstermesine rağmen, varyans bulduğumuz 5 SNP lokusundaki vakaların sayısının artması hem adli genetikçiler hem de psikiyatristler için anlamlı sonuçlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Substance addiction is defined as a chronic brain disorder. Neurobiological changes as a result of addiction leads to compulsive drug seeking and taking. Tobacco smoking is not only an extremely addictive and harmful form of nicotine (NIC) consumption but also unfortunately the most prevalent one. Enviromental factors and genetic background both involves from the beginning to chronic dependence. Recent GWAS and assosiation studies shown strong genetic effect about nicotinic acetylcholine receptors and metabolizing genes which makes them predictive markers. Pharmacokinetics and pharmacodynamics involved in nicotine dependence would be a possible prediction mechanism for forensic sciences In order to discover the variants influencing risk for nicotine dependence in Anatolian population we examined 10 candidate genes and analyzed 10 single nucleotide polymorphisms (SNP) loci in 50 cases and 50 controls.. Buccal swap samples collected from 50 cases and 50 controls accepting to involve in study voluntarily. The Fagerström test for nicotine dependence (FTND) was used to assess dependence. FTND of 4 or more required for case group. Control group strictly choosen from people who has FTND 0. SNP loci genotyped with SNaPshot multiplex kit and statistical analysis were done with Fishers exact test and chi-sqaure test. We observed variations in five SNP loci (rs16969968, rs806380, rs3733829, rs6474412, rs1329650). Number of cases were not sufficient to analyze with population genetics frequencies and found statistically not significant. Eventhough our findings indicated non-significant association between those 10 loci and nicotine dependence in Anatolian population, we believe increased number of cases with 5 SNP loci that we found variance will provide significant results for both foresic geneticist and psychiatrists.