Instagram kullanan üniversite öğrencilerinin narsisizm ve özgüven ilişkisinin incelenmesi
The analyzation of the relationship between the levels of narcissism and self-confidence of the university students that use the Instagram
  1. Tez No: 601574
  2. Yazar: AYSU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZEL AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, Instagram kullanan üniversite öğrencilerinin narsisizm ve özgüven ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Doğuş Üniversitesi' nde öğrenimine devam eden, 18-24 yaş arası 400 kişi örneklem olarak alınmıştır. Bu öğrencilerin 242' sini kadın (%60.5) ve 158' ini erkek (%39.5) öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Beş Faktör Narsisizm Ölçeği-Kısa Form, Özgüven Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS v.21 istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırma değişkenleri arasındaki korelasyonların hesaplanmasında Pearson korelasyon analizi yürütülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmalarda gruplara dağılan katılımcı sayısı arasında büyük farklılıklar olmadığında normal dağılıma uygun olarak, bağımsız örneklem t testi uygulanmış ancak gruplara dağılan katılımcı sayıları arasında büyük farklılıklar olduğunda normal olmayan dağılıma uygun olarak Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin cinsiyetlerine göre Instagram kullanım değişkenlerine ilişkin anlamlı bir fark göstermiştir. Araştırmada elde edilen diğer bulguya göre Instagram kullanan üniversite öğrencilerinin cinsiyetlerine göre Beş Faktör Narsisizm Ölçeği'nden toplam ve alt boyutlarından aldıkları puanlar arasında anlamlı ilişki vardır, ancak Özgüven Ölçeği'nde anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Elde edilen bir başka bulguya göre Instagram'da geçirilen süre ile Beş Faktör Narsisizm Ölçeği toplam puan ve alt boyutları olan güvensizlik ile hak iddia etme arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Instagram'da geçirilen süre ile Özgüven Ölçeği'nin alt boyutu olan iç özgüven arasında negatif yönlü anlamlı ilişki vardır. Cinsiyetlerine göre gün içinde Instagram'da geçirilen süreye bakıldığı zaman anlamlı fark bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bir başka bulgu ise Instagram'daki insanların hayatlarına özenen üniversite öğrencileri ile Özgüven Ölçeği'nin alt boyutu olan iç özgüven arasında negatif yönlü anlamlılık bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin Instagram'daki gönderileri için beğeni almadıklarında ya da az beğeni aldıklarında verdikleri tepkiye göre Beş Faktör Narsisizm Ölçeği ve alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur ve Özgüven Ölçeği'nin alt boyutu olan iç özgüven arasında bir ilişki olduğu saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinden tanımadıkları kişilerden gelen istekleri kabul edenlerin, etmeyenlere göre Beş Faktör Narsisizm Ölçeği'nden ve teşhircilik, manipülatiflik ve sömürücülük alt boyutlarından aldıkları puanlar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Instagram sayesinde arkadaşları ve diğer insanlar tarafından fark edilen ve bu durumdan hoşnut olan öğrencilerin Beş Faktör Narsisizm Ölçeği'nden ve alt boyutlarından aldıkları puanlarda anlamlı düzeyde ilişki olduğu görülmüştür. Üniversite öğrencilerinin Beş Faktör Narsisizm Ölçeği'nden ve alt boyutlarından aldıkları puanlarla, Özgüven Ölçeği'nden ve alt boyutlarından aldıkları toplam puanlar arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to analyze the relationship between the levels of narcissism and self-confidence of the university students that use the Instagram. For this purpose, a sample size of 400 participants was selected among students attending Doğuş University. Of these 400 participants, 242 (60.5%) were female and 158 (39.5%) were male. In this project, Five-Factor Narcissism Inventory-Short Form (FFNI-SF), Self Confidence Scale and Socio-demographic Information Form were used to collect data. SPSS v.21 statistics package was utilized to analyze the data. Pearson correlation analysis was used to measure the correlation between the research variables. In cases where there were no significant differences among the groups that participated in the study, independent sampling t test was utilized in accordance with a normal distribution. In other cases, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were applied. Research showed a significant difference in Instagram usage variables in relation to the genders of the sample group. According to data collected, there is a significant correlation between FFNI-SF scores and its subgroups when tested for gender. However, the Self Confidence Scale did not show a significant difference related to gender. Based on another data, there is a significant correlation between the time spent on the Instagram and the entitlement and cynicism/distrust subtypes of FFNI. However, there is a negative correlation between time spent on the Instagram and the inner self-confidence subtype of the Self Confidence Scale. Results of the study also showed that there is a negative correlation between university students that aspire to people's lives on the Instagram and inner self confidence – a subtype of Self Confidence scale. Based on the reaction university students displayed when their postings did not receive a“like”or a satisfying amount of it, there is a significant correlation between FFNI and its subtypes; and also a significant correlation between Self Confidence Scale and its subtype, the inner self confidence. Compared to the students who accept“friend requests”from unknown contacts and those who do not, a significant difference has been found in the scores concerning the following subtypes of FFNI: exhibitionism, manipulativeness and exploitativeness. A significant correlation has been observed between the scores obtained from FFNI and its subtypes for Instagram users who seek peer and general contacts admiration. Overall results show that, there is a positive correlation between the scores the sample group obtained from the Five Factor Narcissism Inventory and its sub groups, and Self Confidence Scale and its subgroups respectively.