Türkiye'de ilaç sanayindeki grafik tasarımların incelenmesi
Examining the graphic design in turkish pharmaceutical industry
- Tez No: 478833
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Eczacılığın kökenine dair net bir bilgiye ulaşmak güç olmakla beraber, eczacılığın“uygarlığın beşiği”diye bilinen Mezopotamya, Mısır ve içinde yaşadığımız Anadolu topraklarında doğduğu genellikle kabul edilmiştir. O dönemlerden günümüze ulaşan bazı arkeolojik kalıntılara ve günümüz ilkel kabile toplulukları incelenerek bazı sonuçlara varılsa da doğruluklarını araştırmak neredeyse imkânsızdır. Cumhuriyet döneminde 1928-1950 yılları arasında ilaç laboratuarlarında yürütülen kullanıma hazır hale getirilmiş ilaç üretimi, 1952'den sonra da yerli ve yabancı ilaç fabrikalarının kurulması ile artmış ve Türkiye'de ilaç endüstrisinin fabrikasyon dönemi başlamıştır. Grafik Tasarım açısından da, ilaç sanayinde reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçların tanıtım ve pazarlanmasında, grafik tasarımın hayati derecede bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmamda Türk eczacılığının 1750'lerden günümüze kadar olan durumunu ve bununla beraber grafik tasarım ürünleri ile belge ve objelerinin bir arada sunulması ve süreç hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Osmanlı'dan günümüze Türk eczacılığı, a)1750-1840, b)1840-1948, c)1948-2017 yılları içinde ulaşabildiğim bilgiler incelenerek, sözel ve görsel olarak 3 bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it is difficult to obtain clear information regarding the roots of pharmaceutics, it is widely accepted that pharmaceutics was born in Mesopotamia, Egypt and Asia Minor which are collectively known as the“cradle of civilization”. Despite the implications of some archeological remains and findings from examinations of tribal communities, it is almost impossible to confirm their accuracy. Production of ready-to-use medicine in pharmaceutical laboratories between the years of 1928-1950 during the early republican period increased after the establishing of domestic and foreign factories after 1952, marking the beginning of fabrication period of pharmaceutical industry in Turkey. With regard to Graphic Design; it is well known that Graphic Design holds a vital importance for advertisement and marketing of prescription and non-prescription medicine. The purpose of this thesis is to inform about the state of Turkish Pharmaceutical Industry since 1750s and present graphic design products, documents and objects while detailing the process. Turkish Pharmaceutical Industry from the Ottoman period to the present day was verbally and visually examined in 3 sections with information obtained about the periods between a)1750-1840, b)1840-1948, c)1948-2017.