LGBT bireylerle sosyal temas biçimleri, otoriterlik, sosyal baskınlık yönelimi, ilişkisel benlik ve sistemi meşrulaştırmanın homofobiyle ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between types of social contact to lgbt individuals, authoritarianism, social dominance orientation, system justification, relational-interdependence and homophobia
- Tez No: 478834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP GİRAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tez çalışmasının amacı; genel sosyal temas, sosyal medya temasını da kapsayan sosyal temas biçimleri, otoriterlik, sosyal baskınlık yönelimi, sistemi meşrulaştırma, toplumsal cinsiyetle ilgili sistemi meşrulaştırma, ilişkisel benlik, sosyal medya teması tutumu, LGBT bireylerin sosyal medya paylaşımlarına yönelik değerlendirmeleri, sosyal medya paylaşımlarıyla karşılaşma süreleri ve cinsiyet, yaş, eğitim durumu demografik değişkenleri ile homofobi puanlarının incelenmesidir. Çalışmada kişisel bilgi formu, sosyal temas formu, Sağ Kanat Otoriterlik Ölçeği, Sosyal Baskınlık Yönelimi Ölçeği, İlişkisel Benlik Ölçeği, Genel Sistemi Meşrulaştırma Ölçeği, Toplumsal Cinsiyetle İlgili Sistemi Meşrulaştırma Ölçeği ile Hudson ve Ricketts Homofobi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, anova, korelasyon, regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, İstanbul'un belirli semtlerinde ikamet eden 18-50 yaş arası 250 katılımcı (137 kadın, 105 erkek, 8 kayıp veri) oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucuna göre katılımcıların cinsiyet, eğitim durumuna göre homofobi puanları farklılaşmaktadır. Yaş ile homofobi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Katılımcıların ailede, sosyal çevrede veya sosyal medyada LGBT bireylerle tanışıklık durumunu ifade eden genel sosyal temas durumunun olup olmamasına göre ve sosyal temas biçimlerine göre homofobi puanları farklılaşmaktadır. Ailede LGBT bireylerle tanışıklık sayısı ve yakınlık düzeyi homofobi puanlarıyla anlamlı bir ilişkiye sahip değil ancak sosyal çevrede LGBT bireylerle tanışıklık sayısı ve yakınlık düzeyi pozitif yönlü anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Katılımcıların LGBT bireylerle daha önce kurdukları iletişim niteliğinin olumlu olup olmamasına göre homofobi puanları farklılaşmaktadır. Katılımcıların sosyal temas ve sosyal medya teması tutumu ile homofobi puanları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Katılımcıların LGBT bireylerin sosyal medya paylaşımlarına yönelik“değerler yaklaşımı”ve“olumsuz izlenim”değerlendirmeleri ile homofobi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki varken“olumlu izlenim”değerlendirmesi ve LGBT bireylerin sosyal medya paylaşımlarıyla“karşılaşma sıklığı”ile homofobi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Otoriterlik, sosyal baskınlık yönelimi, sistemi meşrulaştırma, sosyal temas, sosyal medya teması tutumu, değerler yaklaşımı, olumlu izlenim, LGBT bireylerin sosyal medya paylaşımlarıyla karşılaşma sıklığı; homofobiyi yordamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relation between homophobia with general social contact, types of social contact including social media contact to LGBT, right-wing authoritarianism, social dominance orientation, general system justification, gender spesific system justification, the retlational-interdependent self, evaluation to LGBT's social media posts, demographic variables as age, sex, education situation. Personal data form, social contact form, Right-Wing Authoritarianism Scale, Social Dominance Scale, System Justification Scale, Gender Spesific System Justification Scale, Hudson-Ricketts Homophobia scale were used in study. T-testi, anova, corelation, regression analyse were used to anlayse data in this study. Sample of study is 250 participant (137 woman, 105 men, 8 missing data) age 18-50 from different part of İstanbul. Their points of homophobia very significantly according to results of research. There is a corelation between homophobia and age. The points of homophobia differ according to the one and one contact the individuals have with the LGBT in their social environment, family environment and social media. Acquaintance issue and closeness level to LGBT in family was not related with homophobia but acquaintance issue and closeness level to LGBT in social environment was related negatively with homophobia. Participant's homophobia differs significantly depending on the quality of the previous contact with LGBT. The relation between homophobia with social contact and social media contact to LGBT was seen negatively significant. The relation between homophobia and participant's evaluation about values approach and negative impression to LGBT's posts on social media was seen positively significant but participant's evaluation about positive approach and encounter time with LGBT's posts on social media was seen negatively significant. Authoritarianism, social dominance orientation, system justification, gender spesific system justification, social contact, social media contact, value approach, positive impression, encounter time predicted participant's homophobia.