Üstün zekâ tanısı almış ve almamış ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin ebeveyn tutumlarına göre sosyal duygusal uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of relation between parental attitudes and social emotional adaptation of primary school first grade students with and without diagnoses as gifted
  1. Tez No: 478851
  2. Yazar: DUYGU GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada üstün zekâ tanısı almış ve almamış ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin ebeveyn tutumlarına göre sosyal duygusal uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 69 1. sınıf öğrencisi ve öğrencilerin anneleri olmak üzere 138 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin 25'i (13'ü kız, 12'si erkek öğrenci) üstün zekâlı çocuklara eğitim veren özel bir okulda okuyan, yapılan WISC-R testi raporuna göre üstün zekâ tanısı almış öğrenci grubundan oluşmaktadır. Araştırya katılan diğer öğrencilerin, 44'ü (22'si kız, 22'si erkek öğrenci) üstün zekâ tanısı almamış öğrenci grubundan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ve Marmara Sosyal ve Duygusal Uyum Ölçeği (MASDU) kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, üstün zekâ tanısı almış ve almamış ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin sosyal duygusal uyum düzeylerine ilişkin puanları incelendiğinde iki grubun uyum düzeyleri, sosyal çevreye pozitif yaklaşım hariç, tüm alt boyutlar ve genel olarak farklı bulunmuştur ve bu fark üstün zekâ tanısı almış öğrencilerin lehine olduğu bulunmuştur. Üstün zekâ tanısı almış ve almamış ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin, ebeveyn tutum düzeylerine ilişkin puanları incelendiğinde ebeveynlerin sadece aşırı koruyucu tutumları arasında anlamlı fark olduğu ve bu farkın tanı almamış ilkokul 1. sınıf öğrencilerin ebeveynleri lehine olduğu görülmüştür. Ebeveynlerin diğer tutumları arasında ise öğrencilerin üstün zekâ tanısı almış veya almamış olmasına göre anlamlı fark yoktur (tutumları benzerdir).
Özet (Çeviri)
The examination of relation between parental attitudes and social emotional adaptation of primary school first grade students with and without diagnoses as gifted is aimed in this study. 69 first grade students and their mothers were attended to the study. Totally, 138 people were attended to the study. 25 students (13 girl, 12 boy) among attendees are students in a private school where gifted students are educated. These 25 students are diagnosed as gifted based on WISC-R test report. The rest of the 44 student attendees (22 girl, 22 boy) are not diagnosed as gifted. Data is collected in this research using Personal Information Form, Parenting Attitude Scale (PAS), Marmara Social and Emotional Adjustment Scale. According to the research outcomes, when the scores related to social emotional adaptation levels of primary school first grade students with and without diagnoses as gifted, it is seen that there is difference between these two groups both at general level and at all sub-levels except positive approach to social environment. This difference is in favor of the students who are diagnosed as gifted. Parenting attitude levels of both groups are investigated and it is concluded that only overprotective parental behavior is different as significant in favor of primary school first grade students who are not diagnosed as gifted. There is no significant difference between two groups for other parental attitudes.