Mevsimlik tarım işçilerinde el ayak ekzemalarının değerlendirilmesi
Evaluation of hand foot eczema in seasonal agricultural workers
  1. Tez No: 478858
  2. Yazar: MUHSİN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MÜMTAZ MAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı mevsimlik tarım işçilerinde açık havaya maruz kalan vücut bölümlerindeki dermatit sıklığını araştırmaktır. Metot: Çalışma grubumuzu 7 aylık periyotta Kayseri ve çevresindeki mevsimlik tarım işçileri oluşturmaktadır. Çalışma verilerimiz ilkbaharın sonundan sonbaharın sonuna kadarki zaman diliminde toplanmıştır. Kayserideki mevsimlik işçilerin yaklaşık 1/10'na ulaşılabildi. Her bir işçi; çalışma kamplarında, açık havada dermatit varlığı açısından değerlendirildi. Belirlenen her bir lezyon fotoğraflandı ve dermatoloji uzmanları tarafından tanımlandı. Dermatitin olası nedenlerini belirlemek için lezyonların analizi yapıldı. Bulgular: Toplam 508 mevsimlik tarım işçisi çalışmaya alındı (281 kadın, 227 erkek; %55.3, % 44.7). Onların 128'i (%25.2) 18 yaşından küçük idi. Dermatit prevalansı %32.1 (163/508) idi. Kronik dermatit 73 kişide % 14.4 tespit edildi. Alt ekstremitenin distal kısmındaki dermatit, 103 birey (%20.2 ) olarak bulundu. 18 yaşın altında, 18-40 yaş, 40-65 yaş arasındaki dermatit prevalansı sırasıyla %19.5 ,% 30.5 ve % 50.4 idi. Dermatit prevalansı her iki cinsiyette de benzerdi, kadın ve erkeklerde sırasıyla (% 31.7,% 32.6). Güneş ışığı veya kontakt dermatit ile ilişkili geçmişi olan bireyler benzer frekansa sahipti (% 30-35). Tartışma ve Sonuç: Yaptığımız verilere göre mevsimlik tarım işçilerinde dermatitinin ağırlıklı olarak ekstremitelerin distal kısmında sık görülen bir deri hastalığı olduğu ve geç erişkin yaşta en yüksek prevalansa sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to reveal the frequency of dermatitis in body parts exposed to open air in seasonal workers in agriculture. Additionally we will describe the morphology and type of dermatitis Method: Our study group is composed of seasonal workers who migrate to surrounding of Kayseri for a period of seven months. Data is collected from late spring to late autumn. At least1/10thof seasonal workers in agriculture is recruited in study. Each worker in their camping area is checked for dermatitis in body parts exposed to open air. Each detected lesion is photographed in open air and evaluated by an expert in dermatology. A descriptive analysis is planned to reveal the possible causes of dermatitis. Results: A total of 508 seasonal workers in agriculture were recruited (281 female, 227 male; 55.3%, 44.7% of the total sample). The 128 (25.2%) of them were less than 18 years old. The prevalence of dermatitis was 32.08% (163/508). Chronic dermatitis was detected in 73 individuals 14.4%. Dermatitis in distal part of lower extremities was detected in 103 individual (20.02%). The prevalence of dermatitis in less than 18 years old, 18-40 years old, 40-65 years old were 19.5%, 30.5%, 50.4% respectively. The prevalence of dermatitis was similar in both genders (31.7%, 32.6% respectively in female and male). Individuals who has a history dermatitis related with sunlight or contact dermatitis has similar frequency (30-35%) Conclusion: According to our data we made conclude that dermatitis in seasonal workers in agriculture is a frequent skin disorder predominantly observed in distal part of the extremities and it is prevalence is highest in late adulthood. Then we made conclude that the distal part of lower extremities in seasonal workers in agriculture must be the primary aim of preventing from dermatitis that can be caused by external cause.