Erkenci ve geçci elma çeşitlerinde embriyo kültürü üzerinde araştırmalar
Research on the embryo culture of some early and late maturing apple cultivars
  1. Tez No: 47886
  2. Yazar: MELEKBAR SÜLÜŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ERKENCİ VE GEÇCİ BAZI ELMA ÇEŞİTLERİNDE EMBRİYO KÜLTÜRÜ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Melekber SÜLÜŞO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yücel GÜLSEN 1996, Sayfa: 91 Jüri: Prof.Dr. Yücel GÜLSEN Prof.Dr.İbrahim BAKTIR Doç.Dr.Hatice DUMANO?LU Bu araştırmada erkenci (Beacon ve TyDemens Early) ve geçci ( Golden Delicious ve Mutsu) elma çeşitlerinin kültüre alınan embriyolarının canlılık ve çimlenmeleri ile sürgün ve kök oluşturma oranlan üzerine hormonların etkileri incelenmiştir. Embriyolar BAP, GA3, NAA ve IAA'nın farklı dozlarını içeren MS besin ortamlarında kültüre alınmışlardır. Ayrıca katlamaya alınan tohumlarda in vivo çimlenme ve çöğür oluşum oranlan belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Beacon çeşidine ait embriyolarda yaşama oranının, hormon içeriğinin artışına bağlı olarak II. ve III. kültür dönemlerinde yüksek olduğu, aynı dönemlerde TyDemens Early çeşidinde ise daha düşük oranlarda olduğu belirlenmiştir. Golden Delicious embriyolannm in vitro yaşama oranı II. ve III. kültür dönemlerinde daha yüksek bulunmuştur. Mutsu çeşidinde yalnızca II. kültür döneminde en yüksek yaşama oram gerçekleşmiştir. In vitro çimlenme oranlan incelendiğinde tüm çeşitlerde BAP içeren ortamlarda kontrole yakın değerlerin oluştuğu görülmüştür. TyDemens Early' de en yüksek çimlenme IAA içeren ortamlarda gerçekleşmiştir. Golden Delicious çeşidinde ise BAP ve GA3 kontrole göre çimlenme oranım artırmıştır. Sürgün oluşumu erkenci çeşitlerde I., geçci çeşitlerde ise III. kültür döneminde daha yüksek olmuştur. Kök oluşumu ise tüm çeşitlerde III. kültür döneminde daha yüksek olmuş ve köklenmede en etkili hormonun BAP olduğu belirlenmiştir. Aynca albino bitki oluşumunda ortamın sakkaroz ve hormon içereğinin etkili olduğu ve embriyo kültürünün normal yetiştiriciliğe göre 24-218 gün arasında değişen süre kazancı sağladığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Embriyo kültürü, elma (Malus communis), albino bitki, anormal sürgün
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCH ON THE EMBRYO CULTURE OF SOME EARLY AND LATE MATURING APPLE CULTIVARS Master's Thesis Melekber SÜLÜŞO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr. Yücel GÜLSEN 1996, Page: 91 Jury: Prof.Dr. Yücel GÜLSEN Prof.Dr. Ibrahim BAKTIR Assocc. Prof.Dr. Hatice DUMANO?LU In this experiment, the effect of hormones on the viability and germination of embryos of early (Beacon and TyDemens Early) and late (Golden Delicious and Mutsu) maturing apple cultivars were examined. Embryos were cultured on MS nutrient medium, added %3 sucrose and %0.7 agar in three different development stages. In addition the germination and seedling formation ratio of stratified seeds was determined. According to the results obtained from reseach, while in vitro viability rate of Beacon embrios was high in II. and III. culture periods by increasing concentrations of hormones, TyDemens Early showed low rates at the same periods.. In Golden Delicious cv. in vitro viability of embryos was found to be highest in II. and III. culture periods. In Mutsu, the highest rate was obtained from II. culture period. When in vitro germination results were into considered, media containing BAP gave as very close values as control treatments. The highest germination rate was carried on media contaning IAA in TyDemens Early. Against controle, the effect of BAP and GA3 was found to be induce the rate of in vitro germination in Golden Delicious. Shoot formation was higher in I. stage in early cultivars and II. stage in late cultivars. It was obtained that, root formation was very high in II. culture stage and the more effective hormone was BAP. It was observed that sucrose and hormon inclusion of culture medium has effective on formation of albino plants. Consequently, the period of time for plant formation in embryo culture was obviously shorter than in vivo conditions. KEY WORDS: Embryo culture, apple {Mains comminus), albino plants, abnormal shoots,