N-(2-hidroksi-5-klorofenil) feniltiyoasetamid bileşiğinin kristal ve molekül yapısı
  1. Tez No: 47887
  2. Yazar: MELTEM KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇELİK TARIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi N-(2-hidroksi-5-klorofenil)feniltiyoasetamid BİLEŞİ?İNİN KRİSTAL ve MOLEKÜL YAPISI MELTEM KOÇO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitisü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Çelik TARIMCI 1996, Sayfa: 80 Jüri: Prof. Dr. Engin KENDİ Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU Doç. Dr. Çelik TARIMCI Bu tez çalışmasında, C14H12C/NO2S bileşiğinin kristal yapısı, tek kristal x-ışını kınnm yöntemi ile incelenmiştir. Kristal triklinik sistemin Pl uzay grubunda kristallenmektedir. Bu sistemde elde edilen birim hücre parametreleri a=7.471(l) Â, b= 7.735(1) Â, c= 12.330(1) Â, a=85.043(7)°, P=73.879(8)°, y=82.665(7)°,V=677.9(1) Â3, Z=2, F(0O0)=304, 1^=1.44 gr.cm3, M=293.76 a.m.u., A.(MoKa )=0.71069 Â, n=4.32 cm'1, T= 296°K' dir. Atomik koordinatlar, direk yöntem kullanılarak bulunmuştur. Elde edilen atomik parametreler ve ısısal titreşim tensörleri en küçük kareler yöntemi ile 2120 bağımsız yansıma için R=0.0358, R"=0. 1 164 değerlerine kadar antılnuştır. Birim hücrede öteleme simetrisi ile tekrarlanan moleküller OH... O hidrojen bağı ile birbirine zincir şeklinde bağlanmıştır. Hidroksil grubuna ait H atomu diğer molekülün C atomuna bağlı O atomu ile Hidrojen bağı yapmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Asetamid, BenzoksazoL Kappa Geometrisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis CRYSTAL and MOLECULAR STRUCTURE of N-(2-hydroxy-5-chlorophenyl)phenylthioasetamide COMPOUND Meltem KOÇO?LU University of Ankara Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Engineering Physics Spervasor: Assoc JbofJk: Çelik TARIMCI 1996, Page :80 Jury : Prof. Dr. Engin KENDİ Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU AssocProf. Dr. Çelik TARIMCI In this thesis, the crystal structure of N-(2-hydroxy-5-chlorophenyl)phenylthio asetamide was determined by X-ray difraction method. It crystallizes in the triclinic system with a=7.471(l) Â, b= 7.735(1) A, c= 12.330(1) Â, a=85.043(7)°, 0=73.879(8)°, y=82.665(7)°,V=677.9(1) Â3, Z=2, F(000)=304, Dx=1.44 gr.cm3, M=293.76 a.m.u., A.(MoKa)=0.71069 Â, |x=4.32 cm1, T= 296°K. Atomic coordinates were found by using direct method. Obtained atomic coordinates and thermal vibration tensors were refined by least- squares technique and R=0.0358, Rw=0.1164 were found for 2120 unique reflection. In the unit cell, there is a H-bond between two molecules which related to each other by translational symmetry along a axis. The hydroxyl hydrogen of one molecule connected to carbonyl oxygen of the next molecule. KEY WORDS: Asetamide, Benzoxasole, Kappa Geometry