Bazı çok çekirdekli schiff baz komplekslerinin kristal yapılarının çözümlenmesi ve magnetik özelliklerinin araştırılması
Crystal structure determination and magnetic propertie of some complexes formed by polynuclear schiff-bases
  1. Tez No: 47885
  2. Yazar: MEHMET KABAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ELERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI ÇOK ÇEKİRDEKLİ SCHIFF BAZ KOMPLEKSLERİNİN KRİSTAL YAPILARININ ÇÖZÜMLENMESİ ve MAGNETÎK ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Mehmet KABAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN 1996, Sayfa : 90 Jüri: Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Prof. Dr. Dinçer ÜLKÜ Doç. Dr. Çelik TARIMCI Bu tez çalışmasında, çeşitli Schiff bazları kullanılarak elde edilen iki çekirdekli Fe(III), Ni(U) ve üç çekirdekli Ni(II) komplekslerinin kristal yapılan ve magnetik özellikleri incelenmiştir. Komplekslerin kristal yapılan x-ışın kumun yöntemiyle incelenmiş, magnetik alınganlıktan ise Faraday yöntemi ile sıcaklığa bağlı olarak ölçülmüştür. Bu kompleksler şunlardır: 1) [C26H26N8Oı0Fe2], kristal sistemi monoklinik, uzay grubu C2/c olan komplekste iki Fe(IU) iyonu, O atomu üzerinden birbirlerine bağlanmıştır. X-ışın verilerinden, Fe(III) iyonları arasındaki uzaklık 3.075(3) Â olarak bulunmuştur. Bu kompleksin 4.2-300 K arasında sıcaklığa bağlı olarak magnetik alınganlık ölçümü yapılmıştır. Bu verilerin incelenmesi ile, Fe(III) iyonlarının O atomu üzerinden antiferromagnetik süper değiş-tokuş etkileşmesi gösterdiği bulunmuştur (J=-14 cm“1). 2) [C34H37N5O4Nİ2], kristal sistemi ortorombik, uzay grubu Pbca olan bu komplekste Ni(ü) iyonlan oksijen ve azot atomlar ile oktahedral koordinasyona sahiptir. Ortalama bağ açısı 87.2(1)° ve Ni(H) iyonlan arasındaki uzaklık 2.884(1) A' dir. Kompleksin, 5-280 K arasındaki sıcaklığa bağlı olarak magnetik aunganlık ölçümü yapılmış ve yapıdaki Ni(H) iyonlarının ferromagnetik süper-değiş tokuş etkileşmesi gösterdiği bulunmuştur (J=l 1.5cm”1). 3) [C44H54N6OıoNi3], kristal sistemi triklinik, uzay grubu PÎ olan çizgisel üç çekirdekli Ni kompleksinde, ortadaki Ni(II) iyonu simetri merkezindedir. Ni(II) iyonlan, O atomlar ile oktahedral koordinasyon yapmaktadır. Ni(ü) iyonlan arasındaki uzaklık 3.048(1) Â ve Ni-O-Ni köprü atomlar arasındaki bağ açısı 96.6(2)°' dir. 4.2 - 280 K arasında sıcaklığa bağlı olarak magnetik alınganlık ölçümleri yapılmış ve komşu Ni(II) iyonlan ile uçlardaki Ni(II) iyonlarının antiferromagnetik süper değiş-tokuş etkileşmesi gösterdikleri bulunmuştur (J^ -2.2 cm-1, Jj-Lîcar1). ANAHTAR KELİMELER : Schiff bazı, dimer, trimer, magnetik alınganlık, süper değiş-tokuş etkileşmesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis CRYSTAL STRUCTURE DETERMINATION AND MAGNETIC PROPERTIE OF SOME COMPLEXES FORMED BY POLY NUCLEAR SCHIFF-BASES Mehmet KABAK University of Ankara Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Engineering Pyhsics Supervisor : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN 1996, Page : 90 Jury: Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Prof. Dr. Dinçer ÜLKÜ Assoc. Prof. Dr. Çelik TARIMCI In this thesis, crystal structure and magnetic properties of dinuclear Fe(III), Ni(II) and trinuclear Ni(II) complexes have been investigated using some Schiffbase complexes. The crystal structures of these complexes are determined through the X-ray diffraction method and magnetic properties determined by using the Faraday method. The complexes which have been considered are the followings: 1) [C26H2âN8Oı0Fe2], in these complex which has monoclinic crystal system and C2/c space group two Fe(III) ions are bridged by two O atoms. From the X-ray data, the distance between two Fe(III) centers is found 3.073(3) A. Temperature dependent magnetic susceptibility is measured between 4.2-300K. These data shows that two Fe(IH) ions have antiferromagnetically super-exchange interactions via O atoms (J= -14cm'1). 2) [C34H37N5O4Nİ2], in these complex which has orthorhombic crystal system and Pbca space group two Ni(II) ions are coordinated octahedrally with the O and N atoms. The averaged bond angle of the is 87.2(1)° and the minimum distance of the two Ni(II) ions is 2.884(1) A. Temperature dependent magnetic susceptibility measured between 5-280 K and two Ni(II) ions are coupled and ferromagnetically super-exchanged (J=l 1.5cm“1). 3) [C44H54N6O10Nİ3], in these linearly trinuclear Ni(H) complex which has triclinic crystal system and PI space group, the center Ni(II) ion is on the symmetry center. Ni(II) ions are octahedrally coordinated with the O atoms. The shortest distance between Ni(II) ions are 3.048(1) Â and the bridge angle is 96.6(2)°. Temperature dependent magnetic susceptibiblity measurements were obtained between 4.2-280 K and show that both of terminal and neighbour Ni(H) ions are antiferromagnetically coupled (Ji= -2.2 cm”1, J2=-1.7 cm"1 ). KEY WORDS : Schiffbase, dimer, trimer, magnetic susceptibility, super-exchange interactions.