Meme kanseri hücre hatlarındaki (MCF-7) non-kanonik sinyal moleküllerinin leptin'e bağlı değişimlerinin incelenmesi
Investigation of non-canonic signal molecules alteration dependent on leptin in MCF-7 breast cancer cell lines
  1. Tez No: 478870
  2. Yazar: BURÇİN İREM ABAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Obezite vücut yağ kütlesi ve adipositlerden türevlenen sitokinlerin (örn: leptin) yüksek seviyeleri ile karakterize edilen küresel bir hastalıktır. Araştırmalar, vücut yağlanması ve leptin düzeyleri ile obezite ve kanser arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, meme kanseri hücreleri üzerinde leptinin farklı dozları uygulanarak pro-anjiyogenik etkilerinin araştırılması ve leptinin MAPK yolağındaki kanonik ve non-kanonik sinyal moleküllerinin düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda MCF-7 hücre hatları üzerine leptinin farklı konsantrasyonları (0,10, 20, 100 ve 1000 ng/ml) uygulanarak 48 saat inkübasyonu sonucu toplanan ortam mediumlarında MAPK multi ELISA kiti ile p44/42 MAPK, p38 MAPK, MEK1, pMEK1, SAPK/JNK ve Psapk/JNK moleküllerin düzeyleri saptanmıştır. MCF-7 hücre ortam besiyerinde Smart BCA protein assay kit kullanılarak total protein bakılmıştır. Moleküllerin miktarları ng/mg protein olarak hesaplanmış olup, istatistiksel analizleri Kruskal Walls ve Tamheinn testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a global disease characterized by high levels of body fat mass and cytokines (eg leptin) derived from adipocytes. Research shows that body fat and leptin levels are linked to obesity and cancer. In this study, it was aimed to investigate the pro-angiogenic effects of different doses of leptin on breast cancer cells and to determine the levels of canonical and non-canonical signaling molecules in the MAPK pathway of leptin. In our study, different concentrations of leptin (0, 10, 20, 100 and 1000 ng/ml) were applied on MCF-7 cell lines and MAPK multi ELISA kit was used for p44 MAPK, p38 MAPK, MEK1, pMEK1, / JNK and Psapk / JNK molecules have been determined. Total protein was determined using the Smart BCA protein assay kit on MCF-7 cell media. The quantities of the molecules were calculated as ng / mg protein and the statistical analyzes were performed with Kruskal Walls and Tamheinn test. According to the findings obtained, it was found that, at low doses of leptin (10 ng/ml or 20 ng/ml) there was a statistically significant increase difference of all signal molecules studied compared to the control group which was not receiving leptin. In all signal molecules at the pharmacological leptin dose (1000 ng/ml) were likely to decrease, while obesity leptin dose (100 ng/ml) was found to be effective in all signaling molecules except p38 MAPK and pMEK1. In our study, leptin was found to have a maximal inducing effect on the molecules in the MAPK signaling pathway in all signal molecules where 20 ng / ml leptin dose was applied. It has been determined that the increase in the signal molecule of Psapk / JNK is the highest. This was revealed by our study as a first demonstration of a marked increase trend of the Psapk/JNK molecule among leptin-induced molecules. The fact that there isn't any literature study that studies the relationship between leptin and the signaling pathways of the MAPK pathway suggests that this thesis study is unique.