Hastanede yatan çocuğun bakımına ebeveyn katılımının ebeveyn memnuniyetine, ebeveyn ve çocuk anksiyetesine etkisi
The effect of parental participation in the care of hospitalized child on parental satisfaction and anxiety of both parent and child
- Tez No: 478871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER SARIKAYA KARABUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, Hastanede yatan çocuğun bakımına ebeveyn katılımının ebeveyn memnuniyetine, ebeveyn ve çocuk anksiyetesine etkisinin incelenmesi amacıyla ön test- son test kontrol gruplu düzende yarı-deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmaya basit randomizasyon yöntemi ile belirlenen çalışma grubuna 61, kontrol grubuna 61 olmak üzere toplam 122 çocuk ve ebeveyni alınmıştır. Araştırma verileri Ebeveynleri ve Çocuğu Tanıtıcı Bilgi Formu, Hastaneye Yatan Çocuklarda Ebeveyn Katılım Anketi, PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Spielberg Durumluk Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Ki Kare testi, Student T Testi, Mann Whitney-U Testi, Paired T testi, Wilcoxon testi kullanılmıştır. Çalışma ve kontrol grupları Beck Anksiyete Ölçeği ön test ve son test puanları bakımından karşılaştırılmış, son testte gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study was conducted with a control group using pretest-posttest design on the purpose of analyse the effect of parental participation in the care of hospitalized child on parental satisfaction and anxiety of both parent and child. 61 to experimental group, 61 to control group total of 122 child and parent was chosen with basic randomization method to participate in the study. Data collection tools were information forms showing children and parents' background, Parental Involvement Questionnaire in Hospitalized Children, PedsQL parental satisfaction scale on health care, Beck Anxiety Inventory and Spielberger State-Trait Anxiety Inventory. In the assessment of the datas descriptive statistics, Chi-square test, Student's T-test, Mann-Whitney U Test, Paired T test and Wilcoxon test were used. Experimental and control groups were compared in accordance with their pretest-posttest scores of Beck Anxiety Inventory and there was statistically significant difference on the post-test scores of the two groups (p0,05).