Padina pavonica ekstraktının antifungal etkisinin saptanması
Determination of the antifungal effect of extraction of padina pavonica
- Tez No: 478884
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Padina pavonica kahverengi algler familyasının bir üyesi olup, fitoksantinin baskınlığından ötürü rengi koyu olduğundan kahverengi alg ailesine dahil edilmiştir. İçerdiği vitamin, mineral, amino asit ve lipitler açısından birçok canlı için besin kaynağı olmaktadır. Diğer canlılar için habitat sağlaması biyoçeşitlilik için ayrıca önem sağlamaktadır. Gıda başta olmak üzere, kozmetik, yem sanayi ve ilaç sanayisinde kullanılanılan Padina pavonica, yapılan antimikrobiyal etkinlik çalışmalarında hem antibakteriyel hemde antifungal etkisinin olduğu bildirilmiştir. Son yıllarda immün sistemini baskılayan ilaçların, antibiyotiklerin ve antifungallerin düzensiz kullanımı sonucu mantar enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Giderek artan direnç problemi ve sınırlı antifungaller sebebiyle yeni antifungal araştırmalarını hızlandırmaktadır. İnsanlarda patojen olan Candida albicans, Aspergillus fumigatus ve Trichophyton rubrum' un antifungal duyarlılık testleri yapılarak Amfoterisin B ve Flukanozol'e olan duyarlılığını, elde etmiş olduğumuz 10 farklı özütle in-vitro antimikotik etkileri karşılaştırarak güncel direnç problemlerine alternatif bir çözüm üretmektir. Kullanılan çözücülerden en etkili olan di-etil eter, kurutma yöntemlerinden etkilenmemiş olup Padina pavonica'dan elde edilen özütlerinin hem Aspergillus fumigatus'a hemde Candida albicans'a antifungal etkinliği bulunmuştur. Diğer bir çözücü olan hekzanın liyofilizasyon yöntemi ile kurutulan Padina pavonica'dan elde edilen özütünün Trichophyton rubrum'a etkili olan tek özüt olmuştur. Ayrıca hekzanın oda ısısında kurutma yöntemi ile elde edilen Padina pavonica özütünün Candida albicans'a karşı etkinliği saptanmıştır. Kullanılan diğer çözücülerin aseton ve etanolün oda ısısında kurutma yöntemi ile elde edilen Padina pavonica özütünün Candida albicans'a karşı etkinliği bulunmuştur. Bu çalışmada sonuç olarak Padina pavonica'nın antifungal etkinliği saptanmış olup alternatif bir antifungal olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Padina pavonica is a member of the brown algae family and has been included in the brown algae family since the color is dark due to the predominance of phytoxanthin. It is a source of nutrients for many living things in terms of the vitamins, minerals, amino acids and lipids it contains. For other living things, habitat maintenance also gives importance to biodiversity. It is reported that Padina pavonica, which is used mainly in food, cosmetics, feed industry and medicine industry, has antibacterial and antifungal effect in antimicrobial efficacy studies. In recent years, there has been an increase in fungal infections after the irregular use of drugs, antibiotics and antifungals also the immune system suppressors. It is accelerating new antifungal investigations due to the increasing resistance problem and limited antifungals. Antifungal susceptibility tests of Candida albicans, Aspergillus fumigatus and Trichophyton rubrum, which are pathogenic in humans, are performed to produce an alternative solution to the current resistance problems by comparing the susceptibility to amphotericin B and Flukanozol which is the ortabined 10 Padina pavonica extract in vitro antimycotic effects. The most effective di-ethyl ether was not affected by the drying methods, and the extracts from Padina pavonica had antifungal activity against both Aspergillus fumigatus and Candida albicans. In addition, efficacy against Candida albicans was found in Padina pavonica isolate obtained by drying in room heat of hexane. The other solvents used were found to be effective against Candida albicans, a Padina pavonica isolate obtained by drying in acetone and ethanol at room temperature. As a result of this study, it is thought that Padina pavonica has antifungal activity and may be an alternative antifungal.