Gebelikte bebeğe yönelik yapılan hazırlıkların prenatal bağlanma ile ilişkisi
The association between preparations for baby during pregnancy and prenatal attachment
  1. Tez No: 478885
  2. Yazar: KADRİYE DAĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE UYAR HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, gebelikte bebeğe yönelik yapılan hazırlıkların prenatal bağlanma ile ilişkisini belirlemektir. Araştırma, analitik-kesitsel olarak Ekim-Aralık 2015 tarihleri arasında, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine başvuran, 32. gebelik haftası ve üzeri olan 308 gebe ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Gebelikte Bebeğe Yönelik Yapılan Hazırlık Kontrol Listesi, Prenatal Bağlanma Envanteri, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, T-testi, Spearman korelasyon, Mann-Whitney U, T-testi, Kruskal Wallis ve ileri analizi Pairwaise, OneWayAnova ve ileri analizi Post Hoc-Tamhane testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin %88,3'ü bebek hazırlığı yapmaktadır. Gebelerin; %96,4'ünün dua etme, %74'ünün doğum çantası, %79,9'unun diğer bebek giysileri, %71,8'inin bebek yatağı, %66,9'unun bebek eşyalarının düzenlenmesi, %64,3'ünün banyo eşyaları, %70,1'inin isim seçme, %68,2'sinin evin düzenlenmesi, %62,3'ünün beşik, %69,8'inin ana kucağı ya da puset ve %67,5'inin ıslak mendil hazırlığı yaptığı belirlenmiştir. Bebek hazırlığında gebenin en çok %70,5'inin“eş”desteği aldığı, ilk eşyayı %46,7'sinin 3. trimesterde kendisi/eşi/çocukları ile aldığı, hazırlık yapmamasındaki en önemli nedenin %36'sının önceki çocuklarından kalanları kullanacağı olduğu belirlenmiştir. Kendisi çalışan, eşi memur ve işçi olan, asıl memleketi Batı+Kuzey ve Orta Anadolu olan, doğum yapmayan, ölü doğum yapmayan, sağlık sorunu olan gebelerin prenatal bağlanma puanının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Gebelerin eğitim durumu, meslek statüsü ve aile gelir durumu arttıkça prenatal bağlanma puanının arttığı belirlenmiştir. Kendisi çalışan, eşi memur olan, asıl memleketi Batı+Kuzey ve Orta Anadolu olan, çekirdek aileye sahip, doğum yapmayan, istenen gebeliğe sahip gebelerin bebek hazırlığı puanının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Gebelerin eğitim durumu, meslek statüsü, aile gelir durumu ve gebelik haftası arttıkça bebek hazırlığı puanının arttığı belirlenmiştir. Bu araştırma; bebek hazırlığı ile prenatal bağlanma arasında, bebek hazırlığı ile sosyal destek arasında ve prenatal bağlanma ile sosyal destek arasında pozitif yönlü ilişki olduğu ve gebelerin bebeğe yönelik hazırlıklarının kültürel ve sosyo-ekonomik özelliklerden etkilendiği sonucunu ortaya koymuştur. Gebeler bebeğe yönelik hazırlıklar konusunda eğitilerek prenatal bağlanmanın gelişimine katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the determination of the association between preparations for baby during pregnancy and prenatal attachment. In this cross-sectional study we enrolled totaly 308 women in their 32th week of pregnancy or above who admitted to the outpatient clinics of 'Aydin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları' hospital between October –December 2015. We used İdentification İnformation Form, Control List Of The Preparations During The Pregnancy, Prenatal Attachment Inventory and Multidimensional Perceived Social Support Scale for collecting the data. We used descriptive statistics, T-Test, Spearmen's correlation, Mann-Whitney-U test, Kruskall Wallis test for statistical analysis and Pairwaise, One Way Anova , Post Hoc-Tamhane Tests for further analysis. %88,3 of the patricipants were making preparations for the baby. We determined that the pregnant women were making preparations as follows; %96,4 praying, %74 birth bag preparing, %79,9 baby clothes, %71,8 baby bed, %66,9 organizing the baby stuff, %64,3 bath stuff, %70,1 choosing the name, %68,2 tiding the house, %62,3 cradle, %69,8 stroller and %67,5 wet wipes. We determined that the pregnant women was getting mostly support from their %70,5“husbands”and they buy the first stuff with their %46,7“themselves/husband/children”in third trimaster. %36 Usage of the rest from their previous children was the most important reason for not making baby preperation. The prenatal attachment scores found higher in the pregnants whose husband were working as an officer or worker or in pregnants working themselves. These scores were higher in the pregnants who were from North /West or Middle Anatolia, not born or not stillbirth and have a health problem, too. The prenatal attachment scores were increasing with the rising educational status, occupational status, and family income. The preparations for baby during pregnancy scores found higher in the pregnants whose husband were working as an officer or worker or in pregnants working themselves. These scores were higher in the pregnants who were from North /West or Middle Anatolia, not born or having a desired pregnancy, too. The preparations for baby during pregnancy scores were increasing with the rising job status, family income and the pregnancy week. This study revealed that; there are a positive correlations between the preparations for baby during pregnancy and prenatal attachment, between the preparations for baby during pregnancy and social support and between prenatal attachment and social support. Pregnants were influenced by their own culture and socio-economic characteristics while making preparations for baby during pregnancy. Prenatal attachment development may be supported by education of pregnats about the preparations for the baby. Further studies are needed for the determination of the correlation between prenatal attachment and the preparations for baby during pregnancy.