Hadim (Konya) kuzeyi devoniyen-permiyen çökellerinin stratigrafisi
Stratigraphy of the devonian-permian sediments at northern Hadim (Konya)
  1. Tez No: 47888
  2. Yazar: MELTEM ARIKSOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
-i-. ÖZET Yüksek Lisans Tezi HADIM ( KONYA) KUZEYİ DEVONİYEN-PERMİYEN ÇÖKELLERİNİN STRATİGRAFİSİ Meltem ARI KSOYSAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yavuz OKAN 1997, Sayfa: 106 Jüri: Prof. Dr. Yavuz OKAN Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Tuncer GÜVENÇ Bu çalışmada Orta Toraslarda Bolkardağı birliğine ait Devoniyen yaşlı Hocalar, Karbonifer yaşlı Dereiçi ve Permiyen yaşlı Taşkent formasyonlarının litoloji özellikleri, fosil kapsamları ve mikro fasiyes nitelikleri incelenmiştir. Metakiltaşlarından oluşan çamurtaşı fasiyesindeki Hocdarformasyonu gel-git düzlüğünde çökelmiştir. Hocalar formasyonu üzerine uyumsuzlukla gelen Karbonifer yaşlı Dereiçi formasyonu vaketaşı-istiftaşı, tane taşı, istiftaşı- tanetaşı fasiyesindedir. Neritik kireçtaşı ve şeylden oluşan formasyon şelf lagünü, yamaç önü ve savrulmuş platform kearmda çökelmiştir. Dereiçi formasyonu üzerine uyumsuzlukla gelen Permiyen yaşlı Taşkent formasyonu ise kuvarsit, neritik kireçtaşı ve kiltaşlarından oluşur. Çamurtaşı, vaketaşı- istiftaşı ve vake taşı fasiyesinde kayaçlar içeren formasyon şelf lagünü, gel-git düzlüğü ve plaj ortamlarında çökelmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bolkardağı Birliği, Mikrofasiyes Analizi, Paleozoik, Orta Toroslar, Litostratigrafi,
Özet (Çeviri)
-II- ABSTRACT Masters Thesis STRATIGRAPHY OF THE DEVONIAN-PERMIAN SEDIMENTS AT NORTHERN HADİM (KONYA) Meltem ARIKSOYSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Yavuz OKAN 1997, Page: 106 Jury: Prof. Dr. Yavuz OKAN Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Tuncer GÜVENÇ In this study, microfacies properties, fossils contents and stratigraphy of the Hocalar formation of Devonian age, Dereiçi formation of Carboniferous age and Taşkent formation of Permian age were investigated. These formations belong to Bolkardağı Unit (Central Taurus). Hocalar formation of Devonian age comprises metaclay and mudstone fades which is deposited in restricted platforms. Hocalar formation is unconformably overlain by Dereiçi formation including neritic limestone, shale and wackestone-packestone, grains tone and packes tone-grains tone fades. Dereiçi formation occurs in the open platform, foreslope and sands on edge of platform. Whereas Taşkent formation of Permian age is made up of quarsite, neritic limestone, clay and mudstone, wackestone-packestone and wackestone fades. These formation is deposited in beach, restricted platform and open platform. KEY WORDS: Bolkardağı Unit, Microfacies analysis, Paleozoic, Central Taurus, Lithostratigraphy.