Meme kanserli kadınlarda kalistenik egzersizin fonksiyonel kapasite, kognitif durum ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of calisthenics exercise on functional capacity, cognitive status and quality of life in women with breast cancer
  1. Tez No: 478900
  2. Yazar: DENİZ KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. TÜLİN DÜGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, kemoterapi sırasında meme kanserli kadınlarda kalistenik egzersizin fonksiyonel kapasite, kognitif durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi ve rehabilitasyon programlarına katkı sağlaması hedeflenmiştir. Kemoterapi almasına karar verilen 18-65 yaş aralığındaki 46 kadın kalistenik egzersiz ve ev programı grubu olarak ikiye ayrıldı. Bireylerin demografik özellikleri, fiziksel fonksiyonları, yorgunluk şiddeti, fonksiyonel kapasiteleri, kognitif fonksiyonlar, yaşam kalitesi ve klinik bulguları değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi, 2. ay, 3. ay ve 6. ayda yapıldı. Kalistenik egzersiz grubunda, haftada 2 gün kalistenik egzersiz, 1 gün yürüyüş, ev programı grubunda haftada 3 gün yürüyüş uygulanmıştır. Egzersiz programı 12 hafta olarak planlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of applied calisthenics exercise on functional capacity, cognitive function and quailty of life during chemotherapy in wowen with breast cancer and contribute to rehabilitatiton programmes. 46 wowen between 18-65 years was included this sudy during chemotherapy. They were part of two groups; calisthenic exercise and home exercise groups and their demographic features, physical functions, fatigue level, fuctional capacity, cognitive functions, quality of life and cancer marker levels were evaluated. Assesments were done before treatment, 2. month, 3. month and 6. month. In calisthenic exercise group twice a week calisthenic exercises and one a week walking on submaximal level applied. In home exercise group, three times a week walking on submaximal speed applied. Exercise programme was planned 12 weeks.