Ferrule varlığının ve yokluğunun; farklı endokron ve estetik post-kor restorasyonların kırılma dayanıklılığına etkisinin,in vito olarak karşılaştırılması
Ferrule presence and absence; Comparison of the effect of different endocrine and aesthetic post-core restorations on fracture toughness as in vito
  1. Tez No: 478899
  2. Yazar: İREM AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR EMEL HERSEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Aksu, İ. Ferrule varlığının ve yokluğunun; farklı endokron ve estetik post-kor restorasyonların kırılma dayanıklılığına etkisinin, in vitro olarak karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez Programı Doktora Tezi, Ankara, 2017. Kanal tedavili arka dişlerin restoratif tedavisinde, ferrule miktarı ve şeklinin değerlendirilerek dayanıklılığı ve estetik özellikleri yüksek bir restorasyon uygulanması önemlidir. Bu çalışmanın amacı; 2 mm çevresel ferrule varlığında ve yokluğunda, kanal tedavili arka dişlere uygulanan fiber post-kor ve monoblok zirkonya post-kor destekli restorasyonlar ile standart endokron ve kök içi uzatmalı endokron restorasyonların kırılma dayanıklılıklarının ve başarısızlık tiplerinin değerlendirilerek karşılaştırılmasıdır. 80 adet alt çene 1. ve 2. büyük azı dişi, ferrule olan (2 mm çevresel) ve ferrule olmayan test gruplarını oluşturmak için rastgele 2 gruba (n=40) ayrılmıştır. Dişlerin ferrule durumuna uygun olarak preparasyonu gerçekleştirildikten sonra kanal tedavileri yapılmıştır. Daha sonra bu 2 grup (n=40), fiber post-kor, monoblok zirkonya post-kor, standart endokron ve kök içi uzatmalı endokron gruplarını oluşturmak için rastgele 4 alt gruba (n=10) ayrılmıştır. Örneklere, her gruba ait restorasyon tipine uygun olarak preparasyon yapıldıktan sonra, fiber post-kor grubu kron restorasyonları ve diğer gruplara ait tüm restorasyonlar yarı sinterize zirkonya bloklardan yontularak üretilmiştir. Sinterizasyon aşaması tamamlandıktan sonra restorasyonların tamamı dual cure kompozit rezin siman ile simante edildikten sonra mine-sement sınırının 2 mm apikalinden akrilik rezin bloklara gömülmüştür. Örneklerin kırılma dayanıklılığının ölçülmesi amacıyla, universal test cihazı kullanılarak her bir dişin uzun eksenine 45 derece eğimle statik yükleme yapılmıştır. Ferrule olan ve ferrule olmayan grupların ortalama kırılma dayanıklılık değerleri sırasıyla; 619 N ve 334 N olarak kaydedilmiştir. Fiber post-kor, monoblok zirkonya post-kor, standart endokron ve kök içi uzatmalı endokron gruplarının ortalama kırılma dayanıklılık değerleri ise sırasıyla; 461 N, 498 N, 412 N ve 532 N olarak bulunmuştur. Elde edilen veriler, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANNOVA) ve post hoc Tukey HSD testi gibi istatiksel analiz yöntemleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
AKSU, İ. The effect of ferrule presence on the fracture strength of different endocrown types and esthetic post-core restorations – An in vitro study. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Ph.D. Thesis in Prosthodontics, Ankara, 2017. It is important to use a restoration with high durability and esthetic qualities by evaluating the height and design of the ferrule in the restorative treatment of the posterior endodontically treated teeth. The purpose of this study was; In the presence and absence of 2 mm circumferential ferrule, to evaluate and compare the fracture strength and failure modes of four groups; fiber post-core restorations, monoblock zirconia post-core restorations, standard endocrown restorations and endocrown restorations with intraradicular extension, applied to endodontically treated posterior teeth. Eighty mandibular first and second molar teeth randomly assigned 2 groups (n=40) to create test groups with ferrule (2 mm circumferential) and no ferrule. After the preparation of the teeth according to the ferrule condition, endodontic treatment was performed. Subsequently, 4 subgroups (n = 10) were randomly selected to form these 2 groups (n = 40), fiber post-core, monoblock zirconia post-core, standard endocrown and endocrown with intraradicular extension groups. After preparation of each group, crown restorations of fiber post-core group and all restorations of the other groups were manufactured from pre-sintered zirconia blocks. After completing the sintering phase, all the restorations were cemented with dual cure composite resin cement. The specimens were embedded in acrylic resin blocks 2 mm apical to the cemento-enamel junction. In order to measure the fracture strength of the specimens, a static load was applied with 45 degrees inclination to the long axis of each tooth using a Universal testing machine. Mean fracture strength of group with ferrule and no ferrule were recorded respectively; 619 N and 334 N. In addition to, mean fracture strength of fiber post-core, monoblock zirconia post-core, standard endocrown and endocrown with intraradicular extension groups were respectively; 461 N, 498 N, 412 N, and 532 N. The obtained data were analyzed statistically with One-Way ANNOVA and post hoc Tukey HSD tests.