Erişkin kadavralarda vertebrae coccygeae'nın gross-anatomik ve mikro-BT cihazı ile morfometrik olarak değerlendirilmesi
Morphometric evaluation of coccygeal vertebrae in adult cadavers with gross-anatomic examination and micro-CT device
  1. Tez No: 478908
  2. Yazar: FERHAT GENECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM CEMİL DENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Klinikte vertebrae coccygeae ile ilgili kırık, luksasyon, tümör, koksigodinia gibi olgularla karşılaşılmaktadır. Buna rağmen vertebrae coccygeae üzerine literatürde çok az çalışma mevcuttur. Tez çalışmasında kullanılan bilgisayarlı Mikrotomografi (Micro-BT) cihazı ise 10 mikrometre(µm)'den daha küçük uzaysal çözünürlüğe olanak kılarak anatomik oluşumların üç boyutlu yapılarının çok ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesini ve bu oluşumlar ile ilgili gerekli ölçümlerin yapılmasını mümkün kılar. Literatürde vertebrae coccygeae'nın Micro-BT ile incelendiği çok az çalışmaya rastlanılmıştır. Çalışmamızda vertebrae coccygea ile ilgili lateral deviasyon açısı, vertebra'lar arası açı, sacrum ile eklem yapan vertebra'nın trabekül yapısı, coccyx'in boyutları, vertebra sayıları, vertebra'ların boyutları, processus transversus varlığı Mikro BT ile incelendi. Tüm bu incelemeler kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı değerlendirildi. Çalışmanın amacı literatürde çok fazla araştırma bulunmayan vertebra coccygeae'nın anatomisini ve trabekül yapısını inceleyerek literatüre katkı sağlamaktır. Bu çalışmanın vertebrae coccygeae ile ilgili patolojilerin değerlendirilmesi ve tedavisinde klinisyenlere yol göstereceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
In the clinical, coccygeal vertebrae related fractures, luxations, tumor, coccygodynia are encountered. However, there are a very few studies on the anatomy of vertebrae coccygea in the literature. Computerized Microtomographs (Micro-CT) allow a spatial resolution of less than 10 micrometers (μm), enabling the three-dimensional structures of anatomical formations to be displayed in a very detailed manner and to make necessary measurements on these formations. Very few studies have been found in the literature with coccygeal vertebrae examined with Micro-CT. In our study, the lateral deviation angle for vertebrae coccygea, angle between vertebrae, trabecular structure of vertebral joint with sacrum, dimensions of coccyx, the number of coccygeal vertebrae, dimensions of vertebrae, the presence of transverse processes in vertebrae and its angulation and length were examined with Micro-CT. All these studies were evaluated separately for women and men. The purpose of the study is to make a contribution to the literature by examining the anatomy and trabecular structure of vertebra coccygeae, which is not much studied in the literature. It is thought that this study will guide clinicians in the evaluation and treatment of pathologies related to vertebrae coccygeae.