Rekombinant FHS'nın IVF tedavisi uygulanan polikistik over sendromu hastalarının follikül sıvılarından elde edilen granüloza hücrelerinde konneksin 43 üzerine etkisi
Effect of recombinant follicle stimulating hormone (FSH) on connexin 43 activity of granulosa cells of patients with polycystic ovary syndrome (PCOS)
  1. Tez No: 478907
  2. Yazar: RAMIN HASHEMIHESAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE KARAKOÇ SÖKMENSÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Projede amacımız infertilite nedeni ile başvuran Poli-Kistik Over (PKOS) hastalarından OPU (ovum pick up) sırasında elde edilen follikül sıvılarından oosit-kumulus kompleksi seçildikten sonra arda kalan follikül sıvılarından elde edilen granüloza hücrelerine recombinant follikül stimüle edici faktör (rFSH)'ü Anti Mullerian Hormone Reseptör-II (AMHR2) antikorunun varlığında ve yokluğunda, uygulamak ve rFSH etkisini konneksin 43 (Cx43) üzerinde incelemektir. Tüp Bebek Ünitesi'ne infertilite nedeni ile başvuran 10 PKOS hastasından OPU sırasında elde edilen follikül sıvılarından oosit-kumulus kompleksi seçildikten sonra arda kalan follikül sıvılarından granüloza hücreleri alınarak 4 alt gruba ayrılmıştır. Farklı kombinasyonlarda 2 saat' lik kültür sonrası bu gruplarda immünofluresan yöntemiyle Cx43 değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışmada hem Cx43 boyanma oranı ve hemde şiddeti açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Kontrol ve FSH verilen grup arasında (P=0,011) anlamlı fark bulunmuştur. Kontrol ve FSH+AMHR2 verilen grup arasında (P=0,001) anlamlı fark bulunmuştur. FSH ve AMHR2 verilen grup arasında (P=0,026) anlamlı fark bulunmuştur. AMHR2 ve FSH+AMHR2 verilen grup arasında (P=0,002) anlamlı fark bulunmuştur. Kontrol ve FSH+AMHR2 verilen grup arasında (P=0,001) anlamlı fark bulunmuştur. AMHR2 ve FSH+AMHR2 verilen grup arasında (P=0,001) anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç olarak elde edilen bu veriler, rFSH'nın PKOS hastalarında granüloza hücreleri üzerine etki ettiği ve Cx43 ekspresyonunu arttırarak, granüloza hücreleri arasındaki iletişimi arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to investigate the effect of recombinant FSH (rFSH) on Connexin 43 (Cx43) activity of granulosa cells, that will be collected from the follicular fluids following isolation of the cumulus-oocyte complexes, with or without Anti Mullerian Hormone Receptor-II (AMHR2) antibody. After selecting oocyte-cumulus complex from the follicular fluid obtained during the OPU from 10 PCOS patients who referred to the IVF treatment for infertility, the granulosa cells were separated from the remaining follicular fluids and divided into 4 subgroups. After 2 hours culture in different combinations, Cx43 was evaluated by immunofluorescence staining in these groups. In this study, there were significant differences between the groups in terms of Cx43 staining rate and score. Significant differences were found between control and FSH group (P=0.011). We found significant differences between control and FSH+AMHR2 treated group (P=0.001). There was also significant difference between FSH and AMHR2 group (P=0.026). A significant difference was found between AMHR2 and FSH+AMHR2 treated group (P=0.002). Significant differences were found between control and FSH+AMHR2 treated group (P=0.001). A significant difference was found between AMHR2 and FSH+AMHR2 treated group (P=0.001). The result shows that rFSH affects the granulosa cells in PCOS patients and increases the expression of Cx43, thus enhancing the communication between the granulosa cells.