Şuğul deresindeki balık populasyonlarının dinamiğinin incelenmesi
Investigation of the dynamics of fish populations in the Şuğul Brook
- Tez No: 47892
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Doktora Tezi ŞU?UL DERESİNDEKİ BALIK POPULASYONLARININ DİNAMİ?İNİN İNCELENMESİ Ahmet Şeref KORKMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Doğan AT AY 1996, Sayfa: 176 Jüri: Prof.Dr.Doğan ATAY Prof. Dr. İbrahim ERKOYUNCU Prof Dr. Mustafa KARABATAK Bu çalışmada, Şuğul deresindeki balık populasyonlannın (tatlısu kefali, bıyıklı balık ve sarıbalık) yaş, büyüme ve üreme özellikleriyle birlikte populasyon büyüklüğü, yoğunluk, biyomas ortalama biyomas ve üretimin tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Populasyon büyüklüğü, yoğunluk ve sabit ürünü tahmin etmek için Zippin'in 3 örnekli ayrılma metodu kullanılmıştır. Araştırma alam içersindeki tatlısu kefali (Leuciscus cephalus LINNAEUS, 1758), bıyıklı balık (Barbus plebejus lacerta HECKEL, 1843) ve sarıbalık {Capoeta capoeta umbla HECKEL, 1843) populasyonlannın yoğunluk ve biyomas değerleri sırasıyla 91 birey/ha ve 2.17 kg/ha, 290 birey/ha ve 9.38 kg/ha, 622 birey/ha ve 36.86 kg/ha'dır. Ortalama biyomas ve yıllık üretim tatlısu kefali için 1.19 kg/ha ve 1.00 kg/ha/yıl, bıyıklı balık için 3.63 kg/ha ve 3.52 kg/ha/yıl ve sarıbalık için 66.35 kg/ha ve 12.53 kg/ha/yıl olarak tahmin edilmiştir. Şuğul deresindeki toplam populasyon büyüklüğü 2943 birey olarak saptanmıştır. Tatlısu kefali, bıyıklı balık, sarıbalık ve iğneli küçük yayın balığının (Glyptothorax sp. BLYTH, 1860) populasyon büyüklükleri sırasıyla, 295, 837, 1794 ve 17'dir. Derenin ortalama balık yoğunluğu, biyoması, ortalama biyoması ve yıllık üretimi sırasıyla 1009 birey/ha, 48.45 kg/ha, 22. 17 kg/ha ve 17.05 kg/ha/yıl olarak tahmin edilmiştir.Yaş frekans dağılımı tatlısu kefali için l+-5+, bıyıklı balık için 0+-3+ ve sanbalık için 0+-5+ olarak bulunmuştur. Türlerin büyümesi geriye hesaplanan boy değerlerine göre incelenmiştir. Von Bertalanffy boyca ve ağırlıkça büyüme denklemleri tatlısu kefali için Lt=29.48 [i-e-°-2in(t-o.202i) j ve Wt=392.87 [i^W-^ f >*«, bıyıklı balık için L,=41.23 [i_e-°>687(t+0-6709> ] ve Wt=972.23 [1_e-O.1687(t+O.6709)]3.0966j ve ^^ için ^=43.93 [^-0.1622(^.5537) ^ W-U456J j^-0.. 622(^.5537) ]30135, olarak tesbit edilmiştir. Boy-ağırlık ilişkisi tatlısu kefali için W=0.009215098*L31505, bıyıklı balık için W=0.008922776*L31257 ve sanbalık için W=0.017852539*L30135 olarak bulunmuştur. Kondüsyon katsayısı tatlısu kefalinde 1.3463, bıyıklı balıkta 1.2522 ve sarıbalıkta 1.3290 olarak hesaplanmıştır. Üreme yaşı ve zamanı tatlısu kefali için 3+ ve Mayıs-Haziran, bıyıklı balık için 2+ - 3+ ve Nisan-Temmuz ve sanbalık için 2+ - 3+ ve Mart-Ekim olarak tahmin edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tatlısu kefali (Leuciscus cephalus LİNNAEUS, 1758), bıyıklı balık {Barbus plebejus lacerta HECKEL, 1843), sanbalık {Capoeta capoeta umbla HECKEL, 1843), iğneli küçük yayın balığı (Glyptothorax sp. BLYTH, 1860) populasyon büyüklüğü, yoğunluk, biyomas, üretim, ayrılma metodu, kondüsyon katsayısı, reproduction, growth, age
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Ph.D.Thesis INVESTIGATION OF THE DYNAMICS OF FISH POPULATIONS IN THE ŞU?UL BROOK Ahmet Şeref KORKMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: ProfDr.Doğan ATAY 1996, Page: 176 Jury: Prof Dr.Dogan ATAY Prof Dr..İbrahim ERKOYUNCU ProfDr. Mustafa KARABATAK In this study, the estimation of population size, density, biomass, mean biomass and production together with age, growth and reproduction properties of the fish species (chub, Leuciscus cephalus LINNAEUS, 1758; barbel, Barbus plebejus lacerta HECKEL, 1843; Capoeta capoeta umbla HECKEL, 1843) in the Şuğul Brook were aimed. Zippin's removal method with the three samples was used for estimating the population size, density and standing crop. In the survey region, density and biomass values of the chub, barbel and Capoeta populations were 91 inds./ha and 2.17 kg/ha, 290 inds./ha and 9.38 kg/ha, and 622 inds./ha and 38.86 kg/ha, respectively. Mean biomass and annual production were estimated as 1.19 kg/ha and 1.00 kg/ha/year for chub, 3.63 kg/ha and 3.52 kg/ha/year for barbel 16.35 kg/ha and 12.53 kg/ha/year for Capoeta capoeta umbla. Population size for all species in the Şuğul Brook was determined to be 2943 individuals. Population sizes of chub, barbel, Capoeta capoeta umbla and sisorid catfish (Glyptothorax sp. BLYTH, 1860) were found to be 295 inds., 837 inds., 1794 inds. and 17 inds., respectively. Mean fish density, biomass, mean biomass and annual production in the Şuğul Brook were estimated to be 1009 inds./ha, 48.45 kg/ha, 22. 17 kg/ha and 17.05 kg/ha/year, respectively.IV Age freguency distributions were found as 1+ - 5+ for chub, 0+ - 3+ for barbel and 0+ - 5+ for Capoeta capoeta umbla. Growth of the each species were investigated according to back- calculating lengths. Von Bertalanffy growth equations were determined to be Lt=29.48 [l-e“°2U1(t”02021)] and Wt=392.87 [i_e«112(WX2,nl) fi*» for chubj 1^=41.23 [^«t^ct») j 3^^=972.23 ^^-0.1687(^.6709) ]3.0966 for ^^ ^=4393 [^-0.1622(^.5537) ] ^ W_J 145-67 ^-0.1622(^0.5537) j3.oi35 £Qr Qap0eta capoeta umbla. Length-weight relationships were found to be W=0.013446125*L30209 for chub, W=0.008922776*L31257 for barbel and W=0.017852539*L30135 for C.c. umbla Condition coefficients were calculated as 1.3463 for chub, 1.2522 for barbel and 1.3290 for Capoeta capoeta umbla. Sexual maturity ages and reproduction periods were estimated as 3+ and May- June for chub, 2+ - 3+ and April-July for barbel and 2+-3+ and March-October for Capoeta capoeta umbla. KEYWORDS : Chub (Leuciscus cephalus LINNAEUS., 1758), Barbel (Barbus plebejus lacerta HECKEL, 1843), Capoeta {Capoeta capoeta umbla HECKEL, 1843), population size, density, biomass, production, removal method, condition coefficient, reproduction, growth, age.