Sıçanlarda streptozotosin ile oluşturulan deneysel diyabette kurkumin takviyesinin inflamasyon belirteçleri, oksidatif stres ve antioksidan savunma üzerine etkileri
Curcumin supported experimental diabetes consisted with streptosotosin in rats inflammation statistics, effects on oxidative stress and antioxidant defense
  1. Tez No: 478927
  2. Yazar: LÜTFİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL OKUDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Diyabetes Mellitus (DM), insülin salgısının mutlak veya göreceli eksikliği ya da insülin rezistansı ile kendini belli eden, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması bozuklukları ile karakterize en sık rastlanılan endokrin bir hastalıktır. Günümüzde, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede, epidemik hastalık olarak kabul edilmekte ve çoğu gelişmiş ülkenin, ilk beş ölüm nedeni arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Bu çalışmamızda etkinliğini incelediğimiz kurkumin, yemeklere sarı renk veren baharat olarak uzun zamandır kullanılan zerdeçaldan (Hint safranı, curcuma longa) elde edilir. Kurkuminin antiinflamatuar, antioksidan, kanseri önleyici, yara iyileştirici ve antimikrobiyal etki gibi çok geniş bir aralıkta etkileri vardır. Kurkumin ile ilgili aktivitelerin çoğunun altında, akut ve kronik inflamasyonu baskılaması yatar. Diyabette kurkuminin kan şekerini azaltıcı, pankreatik β-hücrelerinde antioksidan durumu artırıcı ve diyabetik ensefalopatiden sorumlu mekanizmaları zayıflatıcı etkilerinin olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda; streptozotosin ile deneysel olarak diyabet oluşturulan sıçanlarda, diyabet oluşturulmadan önce ve diyabet oluşturulduktan sonra uygulanan kurkumin takviyesinin inflamasyon belirteçleri, oksidatif stres ve antioksidan savunma üzerine etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Böylece hem komplikasyonları hem de maliyeti açısından çok ciddi bir hastalık olan diyabetin tedavisine ve komplikasyonlarının önlenmesine kurkumin takviyesinin bir katkısının olup olmadığını göstermeyi hedefledik. Çalışmada kullanılan Wistar-Albino sıçanlar, Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edildi. Çalışmalara başlamadan önce mevcut laboratuvar şartlarımızda deneysel diyabetin kaçıncı günlerde meydana gelebileceği araştırıldı. Daha sonra sıçanlar beş gruba ayrıldı ve her grupta farklı sayıda hayvan kullanıldı. Her grup farklı uygulamalara maruz bırakıldı. Deney sonunda anestezi altında intrakardiyak olarak kanları alındıktan sonra servikal dislokasyon yöntemiyle ötenazi gerçekleştirilmiş ve daha sonra böbrek dokuları alınmıştır. Elde edilen bulguların istatistik hesaplamaları, SPSS 10.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Araştırmaya başlamadan önce Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi Deney Hayvanları Etik Kuruluna başvurularak etik kurul onayı alınmıştır. Çalışmamızda, diyabet oluşturulmasıyla serumda lipit peroksidasyonu artmış, kurkumin verilmesiyle diyabete bağlı olan bu artışta anlamlı bir düşüş olmamıştır. Çalıştığımız proinflamatuar sitokinlerde ise anlamlı bir değişim saptanmamıştır. Literatürde ise kurkuminin antioksidan ve antiinflamatuar etki gösterdiğini destekleyen çok sayıda araştırma sonucu mevcuttur. Çalışmamızdaki etkilerin yüzeysel kalmasının muhtemel sebepleri verilen kurkuminin sıçanlarda etkinliğini engelleyen bir durumun olması olabilir. Bunun yanında var olan etkinin istatistiki açıdan anlamlı olmaması sıçan sayısının azlığından kaynaklanabilir. Sayımız biraz daha fazla olsaydı gruplar arası bazı farklar anlamlı hale gelebilirdi. Beklenen etkinliğin gözlenememesinin bir diğer sebebi ise kurkumin verme süresinin etkinliğini gösterebilecek kadar uzun olmaması olabilir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is the most common endocrine disorder characterized by abnormalities of carbohydrate, fat and protein metabolism, which are manifested by absolute or relative deficiency of insulin secretion or by insulin resistance. Today, in many developed and developing countries, it is considered an epidemic disease, and most developed countries are ranked fourth among the top five death causes. In this study, curcumin, which we have examined its activity, is obtained turmeric (Indian saffron, curcuma longa) which is used for a long time as a spice giving yellow color to foods. Curcumin has a wide range of effects such as antiinflammatory, antioxidant, anticancer, wound healing and antimicrobial effect. Under most of the activities related to curcumin, the suppression of acute and chronic inflammation is inconsistent. It has been reported that curcumin has been shown to decrease blood sugar, to increase antioxidant status in pancreatic β-cells and to attenuate the mechanisms responsible for diabetic encephalopathy. In our study; we aimed to elucidate the effects of curcumin supplementation on inflammatory markers, oxidative stress and antioxidant defense in experimental diabetic rats with streptosotocin, before and after diabetes. Thus, we aimed to show whether there is a contribution of curcumin supplementation to the treatment of diabetes and its complications, which is a very serious disease both in terms of complications and cost. Wistar-Albino rats used in the study were obtained from Selcuk University Experimental Medicine Research and Application Center. Before our studies began, we were investigated that in our current laboratory conditions, experimental diabetes may occur on days off. The rats were then divided into five groups and a different number of animals were used in each group. Each group was exposed to different applications. At the end of the experiment, blood was taken intracardiacly under anesthesia, then euthanasia was performed by cervical dislocation method and then kidney tissues were taken. Statistical calculations of the findings were made using the SPSS 10.0 package program. Prior to the start of the research, ethics committee approval was obtained by applying to the Experimental Medical Research and Practice Center of Experimental Animals Ethics Committee of Selcuk University. In our study, lipid peroxidation in serum increased with the formation of diabetes, and there was no significant decrease in this increase due to diabetic administration with the administration of curcumin. No significant change was detected in proinflammatory cytokines that we tried. In the literature, there are a number of research findings supporting that curcumin has antioxidant and antiinflammatory effects. Possible causes of superficial effects of our work may be a condition that prevents its efficacy in the given curcumin in rats. However, the statistical significance of the existing effect may be due to the low number of rats. If we had more counts, some differences between the groups could have become meaningful. Another reason why the expected activity can not be observed is that the duration of the curcumin delivery period is not long enough to demonstrate its efficacy.