Sıçan uterusunda deneysel diyabetin neden olduğu değişikliklerin ve kurkuminin etkilerinin araştırılması
Investigation of the changes caused BY experimental diabetes in rat uterus and effects of curcumin
- Tez No: 641108
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Çalışmamızda, küresel bir hastalık olan diyabetin, uterus dokusunda meydana getirdiği değişikliklerin incelenmesi ve antihiperglisemik özelliğe sahip olan kurkuminin diyabetik sıçan uterusundaki koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 12 haftalık, 38 adet Wistar albino dişi sıçan kullanılmış ve denekler rastgele 7 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna hiçbir işlem uygulanmamıştır. Sham grubuna yalnızca mısır yağı; Kurkumin grubuna ise 30 mg/kg kurkumin mısır yağında çözdürülerek oral gavaj yoluyla verilmiştir. Diabetes Mellitus (DM) grubunda, deneklere 50 mg/kg streptozotosin (STZ) i.p. uygulanarak deneysel diyabet oluşturulmuştur. DM grubundan bağımsız olarak, deneysel diyabet oluşturulan diğer gruplara 7 gün sonra (DK1), 21 gün sonra (DK2) ve STZ enjeksiyonu ile eş zamanlı olarak (DK3) 30 mg/kg kurkumin verilmiştir. Deney sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edilerek uterus dokuları çıkarılmış, rutin histolojik doku takibi işlemleri yapılarak parafine gömülmüş ve 5 µm kalınlığında alınan bir kesit serisi hematoksilen ve eozin boyaması ile, diğer kesit serisi ise periyodik asit-Schiff reaksiyonu ile boyanmıştır. Stereolojik analizler için, pilot çalışma yapılarak belirlenen örnekleme aralığına göre kesitler alınmıştır. Cavalieri yöntemi kullanılarak endometriyum, miyometriyum, lümen, epitel, uterus bezleri ile endometriyumdaki ve miyometriyumdaki kan damarlarına ait hacim oranları hesaplanmıştır. Her gruptan bir hayvanın uterus dokusunun rezin doku takibi yapılmış ve rezine gömülmüş, bu rezin bloklardan yarı ince kesitler alınmış ve toluidine mavisi ile boyanmıştır. DM grubunda açlık kan glikoz düzeyinin ve rölatif ağırlık kaybının Kontrol grubuna göre artış gösterdiği, uterusun tüm tabakalarında yaygın dejenerasyonların olduğu gözlendi. DK2 grubunda miyometriyum hacim oranı, Kontrol ve DM gruplarına göre daha yüksekti; buna karşın bu grubun endometriyum hacim oranı ise Kontrol grubundan daha düşüktü. Kurkumin uygulanan gruplarda, uterus dokularının normal histolojik yapılarının korunduğu gözlendi. Sonuç olarak, antidiyabetik etkiye sahip olan kurkuminin diyabet sonrası uterusta meydana gelen komplikasyonları azalttığı ve bu yolla uterusta koruyucu bir etki gösterdiği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of diabetes, one of the global diseases, on the uterine and to observe efficiency of curcumin, an antihyperglycemic substance, on the diabetic uterine. In this study, 38 Wistar albino female rats, 12-week-old, were used and they were randomly divided into 7 groups. The control group was not received any treatment. Sham group was received only corn oil and animals in the curcumin group was given curcumin (30 mg/kg) that was solved in the corn oil by means of oral gavage. Experimental diabetes model was done by giving one dose of 50 mg/kg streptozotocin (STZ) i.p. After getting diabetic animals, these animals were divided into 4 groups; diabetes mellitus (DM), DM+Curcumin (DK1) (curcumin was given after 7 days of diabetes occurred), DM+Curcumin (DK2) (curcumin was given after 21 days of diabetes occurred), DM+Curcumin (DK3) (curcumin was given simultaneously with STZ). At the end of experiment, all animals had been sacrificed and uterine tissues were collected and processed for paraffine embedding, a series of 5 µm section thickness were taken and stained by haematoxylin and eosin staining and other series of paraffine sections were stained by periodic acid-Schiff reaction. Collection of section series for stereological analysis were done according to the pilot study. Volume ratio of endometrium, myometrium, lumen, epithelium, uterine glands and vessel volume ratio in the endometrium and myometrium were estimated by the Cavalieri principle. A uterine tissue from each group was processed for resin embedding and semi-thin sections were taken from the resin blocks and stained by toluidine blue. There is a significant increase of blood glucose level and relative weight loss in the DM in comparation of the Control and there is a serious tissue degeneration of the uterine in DM group. Although volume ratio of myometrium in the DK2 group was higher than the Control and DM groups but the volume ratio of endometrium in the DK2 group was lower than the Control group. The histological structure of uterine in the curcumin treated groups is normal. As a result, it would be suggested that curcumin, an anti-diabetic substance, decreases diabetic complications in the diabetic uterine and it has a protective effect.