Tip 2 diyabetli sıçanlarda fitozom curcuminoid ve probiyotik kullanımının antidiyabetik ve antilipidemik etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the antibiabetic and antillypypememic effects of phythosome curcuminoid and probiotic use in type 2 diabetic rats
- Tez No: 538013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tip 2 diabetes mellitus (T2DM) hastalığı hiperglisemi ile karakterize kronik metabolik bir hastalıktır ve prevalansı dünya genelinde artış göstermeye devam etmektedir. T2DM hastalığında hiperglisemiye sıklıkla hiperlipideminin de eşlik etmektedir. Kan glukoz ve lipid düzeyinin kontrol altında tutulmasında fitozom curcuminoid ve probiyotik mikroorganizmların etkinliği bilinmektedir. Bu çalışmada streptozotosin ve nikotinamid ile deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda fitozom curcuminoid ve probiyotik mikroorganizma kullanımının antidiyabetik ve antihiperlipidemik etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Rastgele seçilen sıçanlar dört gruba ayrılmıştır: Kontrol grubu, probiyotik grubu, fitozom curcuminoid grubu ve probiyotik+fitozom curcuminoid grubu. Sıçanlara tek doz intraperitonal 120 mg/kg nikotinamid (NA) enjeksiyonundan sonra yine tek doz intraperitonal 65 mg/kg streptozotosin (STZ) enjekte edilerek diyabet oluşturulmuştur. Araştırma altı hafta sürmüştür. Araştırma sonunda grupların kan glukoz ve lipid düzeyleri analiz edilmiştir. Ayrıca sıçanların araştırma başında ve araştırma sonundaki kan glukoz düzeyleri karşılaştırılmıştır. Kontrol grubunun biyokimyasal kan parametrelerinin probiyotik grupla karşılaştırılması sonucu elde edilen bulgularda yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) kolesterol değeri dışında istatistiksel olarak bir anlam görülmemiştir (p0.05). Kontrol grubunun biyokimysal kan parametrelerinin probiyotik+fitozom curcuminoid grubuyla karşılaştırıldığında ise elde edilen bulguların istatistiksel olarak bir anlam ifade etmediği saptanıştır (p>0.05). Tüm gruplar karşılaştırıldığında kan glukoz, trigiserit, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein (LDL) kolesterol ve total kolesterol açısından kontrol grubu ile diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın oluşmadığı tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a is a chronic metabolic disease characterized by hyperglycemia and its prevalence continues to increase worldwide. T2DM is often accompanied with hyperglcemia and hyperlipidaemia. The efficacy of phytosome curcuminoids and probiotic microorganisms in controlling blood glucose and lipid levels is well-known. The aim of this study was to determine the antidiabetic and antihyperlipidemic effects of phytosome curcuminoid and probiotic microorganism in streptozotocin-nicotinamide-induced rat model of type 2 diabetes. Randomly selected rats were divided into four groups: the control group, the probiotic group, the phytosome curcuminoid group and the probiotic + phytosome curcuminoid group. After a single intraperitoneal injection of 120 mg / kg nicotinamide (NA), a single dose of intraperitoneal 65 mg / kg streptozotocin (STZ) was injected to rats. The study lasted six weeks. At the end of the study, blood glucose and lipid levels of the groups were analyzed. In addition, blood glucose levels at the beginning of the study and at the end of the study were compared. The comparison of the biochemical blood parameters of the control group with the probiotic group did not reveal any statistical significance except for the high density lipoproteins (HDL) cholesterol value in the results obtained (p0.05). When the biochemical blood parameters of the control group were compared with the probiotic + phytosome curcuminoid group, the findings were not statistically significant (p>0.05). When all groups were compared, it was found that there was no statistically significant difference between the control group and the other groups in terms of blood glucose, triglyceride, high density lipoprotein (HDL) cholesterol, low density lipoprotein (LDL) cholesterol and total cholesterol(p>0.05).