Bıldırcın testislerinde prepubertal ve pubertal dönemlerde ZO-1 ve klaudin-1 proteinlerinin immünohistokimyasal gösterimi
Expression of ZO-1 and claudin-1 proteins in prepubertal and pubertal japanese quail testis
  1. Tez No: 478951
  2. Yazar: İLKNUR ÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Kan-testis bariyerinin temelini tight junctionlar oluşturur. Klaudin-1 ve Zonula okludens-1 proteinleri sırası ile tight junction integral ve periferal membran proteinleridir. Bu proteinler kan-testis bariyerinin oluşumunda önemli rol alırlar. Bu çalışmada, prepubertal ve pubertal dönem bıldırcın testisinin genel histolojik yapısının değerlendirilmesi ve klaudin-1 ve zonula okludens -1 proteinlerinin varlığının ve lokasyonunun belirlenmesi amaçladı. Bu çalışmada 6 adet prepubertal ve pubertal dönemlerdeki bıldırcınlardan elde edilen testis dokuları kullanıldı. Dokular %10'luk nötral formaldehitte fikse edildi. Rutin doku takibi işleminden geçirildikten sonra parafin bloklar elde edildi. Genel histolojik değerlendirme için Crossman'ın üçlü boyama yöntemi kullanıldı. Klaudin-1 ve Zonula Okludens-1 proteinlerinin gösterimi için sırası ile immünohistokimya ve immünfloresan boyamaları gerçekleştirildi. Elde ettiğimiz bulgularda bıldırcın testislerinin kanatlıların bilinen testis histolojisine sahip olduğu görüldü. Klaudin-1 immünreaktivitesi prepubertal dönemde gözlenmedi. Pubertal dönemde klaudin-1 immünreaktivitesi seminifer tübüllerin bazal bölgesinde Sertoli hücrelerinde sitoplazmik ve membransel olarak ayırt edildi. Zonula okludens-1'in immünfloresan boyamasında prepubertal dönemde testiste ışımanın olmadığı, pubertal dönemde seminifer tübül epitelinde Sertoli hücrelerinde ışımanın olduğu gözlendi. Sonuç olarak diğer kanatlılarda olduğu gibi bıldırcınlarda da prepubertal dönemde kan testis bariyerinin gelişiminin tamamlanmamış olduğu; pubertal dönemde ise kan-testis bariyerinin oluşumuna katılan klaudin-1 ve zonula okludens-1 proteinlerinin varlığının tespitiyle bu bariyerin varlığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tight junctions form the basis of the blood-testis barrier. Claudin-1 and zonula occludens-1 proteins are tight junction integral membrane and peripheral membrane proteins, respectively. These proteins play an important role in the formation of blood-testis barriers. In this study, we aimed to evaluate the general histological structure of testis in prepubertal and pubertal stages of quails and to determine the presence and location of claudin-1, zonula occludens-1 proteins. In this study, testicular tissues obtained from six prepubertal and pubertal stage quails were used. Tissue samples was fixed in neutral formaldehyde and processed for paraffin embedding. Crossman's triple staining method was used for general histological evaluation. Immunohistochemistry and immunofluorescent staining were performed for the expression of claudin-1 and zonula occludens-1 proteins, respectively. We found that Japanese quail testes have normal poultry testicle histology. Claudin-1 immunoreactivity was not found in the prepubertal quail testis. In pubertal period, claudin-1 immunoreactivity was found in cytoplasm and cell membran of Sertoli cells in the basal region of seminiferous tubules. While zonula occludens-1 immunoreactivity was not found in testis in prepubertal period, it was found in Sertoli cells in seminiferous tubule in pubertal period. As a result, the development of the blood testis barrier in the prepubertal period was not completed in quails, as in other wings; In the pubertal period, this barrier has been reached as a result of the presence of claudin-1 and zonula occludens-1 proteins involved in the formation of blood-testis barriers.