Lise çağındaki öğrencilerin beslenme profili ile bunun üzerine etkili faktörlerin belirlenmesi
The determination of high school students's feeding profile and the factors affecting it
  1. Tez No: 478952
  2. Yazar: SEHER AHRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Nutrition and Dietetics, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinde beslenme alışkanlıklarını ve beslenme alışkanlıklarında etkili olan faktörleri belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı nitelikte olan araştırmaya Ankara'da (Yenimahalle ve Etimesgut) bulunan iki lisede öğrenim gören toplam 300 öğrenci katılmıştır. Araştırmada 26 soruluk anket formu kullanılmıştır. Bu anket ile öğrencilerin bazı demografik özellikleri, beslenme bilgi ve alışkanlıkları belirlenmiştir. Verilerin analizinde Microsoft Excell ile birlikte SPSS 18.0 paket programından faydalanıldı. Elde edilen veriler doğrultusunda öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesinde ailelerin etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yeme alışkanlıklarının olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the eating habits of high school students and the factor affecting them. The study was used a descriptive design. This research was conducted with total 300 high school students in Ankara (Yenimahalle And Etimesgut) Questionmaire from with 26 questions was applied in this research. Some demographic characteristics, nutrition knowledge and habits were determined with this questionnaire. At the end of study data were analyzed by Microsoft Excell and SPSS 18.0 packet programme. According the results, families were effective in regulating the eating habits of the students in this study. Futhermore, we determined that there is no regular eating habits.