Kadın boksörlerde müsabaka periyodu antrenmanlarının laktat, kalp atım hızı ve yorgunluk indeksi üzerine etkileri
Effect of woman boxers in the competition period of training on lactate, heart rate and fatigue index
- Tez No: 478985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Araşatırma; 6 haftalık müsbaka dönemi boks antrenmanlarının zirve anaerobik güç, yorgunluk ve toparlanma düzeylerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıitır. Çalışmaya yaş ortalamaları 21,16±0,75 yıl olan, Selçuk üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi olan 6 kadın boksör gönüllü denek olarak katılmıştır. Deneklerin 6 haftalık antrenmanlar öncesi ve sonrası, Monark 824 model (made in İsveç) wingate kol ergometresi kullanılarak, zirve anaerobik güç, zirve relatif anaerobik güç ve yorgunluk indeksleri ölçülmüştür. Kol wingate anaerobik güç testi öncesi ve sonrası, Deneklerin yorgunluk ve toparlanma düzeyleri lactate scout (Lot:0443401, Made in Germany) cihazı ve Polar RS800 (Made in Finland) marka cihaz kullanılarak 10 farklı zamanlamada (istrahat, yorgunluk, 1 dk sonra, 3 dk sonra, 6 dk sonra, 9 dk sonra, 15 dk sonra, 30 dk sonra, 60 dk sonra, 90 dk sonra) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Study has been conducted in order to examine effect of 6-week competition period boxing trainings on peak anaerobic strength, fatigue and recovery levels. 6 female boxers whose age average was 21,16±0,75 and who were students of Faculty of Sport Sciences in Selçuk University, participated in the study as volunteer subjects. Before and after 6 weeks of training, subjects' peak anaerobic strength, peak relative anaerobic strengthand fatigue indexes were measured by using Monark 824 model (made in Sweden) wingate arm ergometer. Before and after arm wingate anaerobic strengthtest, fatigue and recovery levels of subjects were measured by using lactate scout (Lot:0443401, Made in Germany) device and Polar RS800 (Made in Finland) device in 10 different time periods (resting, fatigue, after 1 min, after 3 min, after 6 min, after 9 min, after 15 min, after 30 min, after 60 min, after 90 min).