Sıçanlarda pinealektomi ve melatonin uygulamasının serum melatonin, nesfatin-1 ve ghrelin düzeylerine etkisi
The effect of pinealectomy and melatonin supplementation on serum melatonin, nesfatin-1 and ghrelin levels in rats
- Tez No: 478988
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM KASIM BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pineal bez ile beslenmenin düzenlenmesinde önemli rol oynayan ghrelin ve nesfatin-1 hormonları arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar yok denecek kadar azdır. Az sayıdaki hayvan çalışması ise sonuçları çelişkili olmakla beraber pineal bez ile ghrelin ve nesfatin-1 arasında bir ilişkinin var olabileceğine dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı da pinealektomi ve melatonin uygulaması yapılmış sıçanlarda ghrelin ve nesfatin-1 hormonlarının nasıl etkilendiğinin araştırılmasıdır. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen Wistar cinsi erişkin erkek sıçanlar üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Toplam 36 adet sıçan kullanılan araştırmada gruplar şu şekilde oluşturuldu: Grup 1, Kontrol grubu, Grup 2, Melatonin uygulanan grup, Grup 3, Pinealektomili grup, Grup 4, Pinealektomili+Melatonin uygulanan grup. Dört haftalık uygulamaları takiben dekapite edilen hayvanlardan alınan kan örneklerinde; sıçan kitleri kullanılarak ELISA yöntemiyle serumda melatonin (pg/ml), Nesfatin-1 (ng/ml) ve ghrelin (pg/ml) tayinleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
There is barely any study examining the relationship between the pineal gland and ghrelin and nesfatin-1 hormones, which are significantly involved in the regulation of diet. A few animal studies, although they have contradictory results, point out that there may be a relation between the pineal gland, and ghrelin and nesfatin-1. The present study aims to explore how ghrelin and nesfatin-1 hormones are affected in pinealectomized and melatonin-supplemented rats. The study was conducted at the Experimental Medicine Research and Application Center of Seljuk University and registered Wistar male rats supplied by the center. A total of 36 rats included in the study were grouped as follows: Group 1, Control group; Group 2, Melatonin-supplemented group; Group 3, Pinealectomized group; Group 4, Pinealectomized and melatonin-supplemented group. Blood samples collected from the animals which were decapitated at the end of the 4-week procedures were analyzed by rat kits to determine melatonin (pg/ml), Nesfatin-1 (ng/ml) and ghrelin (pg/ml) levels according to ELISA method.