Devlet okullarında ve özel okullarda öğrenim gören spor yapan ve yapmayan orta öğretim öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Investigations on the level of aggression of athletic and non- athletic students within state secondary schools and private secondary schools
  1. Tez No: 478987
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmadaki amacımız devlet okullarında ve özel okullarda öğrenim gören ortaöğretim öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin çeşitli alt boyutlarıyla incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Konya ili ortaöğretim kurumları oluştururken örneklem grubunu Konya merkez ilçelerinde yer alan 6 özel, 9 devlet orta öğretim kurumunda öğrenim gören 600 erkek, 600 bayan olmak üzere toplam 1200 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmamızı yaptığımız okullar fen lisesi, anadolu lisesi, spor lisesi ve meslek lisesi (imam hatip lisesi, sağlık meslek lisesi, kız teknik meslek lisesi gibi) statülerindeki ortaöğretim kurumlarıdır. Öğrencilerin sosyo-demografik bilgileri için kişisel bilgi formu, saldırganlık düzeylerinin tespiti için edilmesinde 30 madden oluşan ve güvenirliliği İpek İlter KiPER (1984) tarafından geliştirilen saldırganlık envanteri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapılırken SPSS 16.00 istatistik paket programı kullanılmıştır. Öğrencilerin demografik özellikleri ve saldırganlık envanterine verdikleri cevaplar kaydedilerek homojenlik ve varyans analizleri yapılarak; okul türü, cinsiyet, sporculuk, spor branşı ve anne-baba birlikteliği parametrelerinin karşılaştırılmasında Independent Samples t test, çoklu karşılaştırmalar için One Way Anowa, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığının belirlenmesinde ise Tukey testi kullanılmıştır. Çalışmamız için saldırganlık envanterinde yer alan maddelerin tamamı için Cronbach's Alpha değeri 0,87 olarak tespit edilirken, Cronbach's Alpha değeri Yıkıcı saldırganlık alt boyutu için 0,81, Atılganlık alt boyutu için 0,80, Edilgen Saldırganlık alt boyutu için 0,79 olarak tespit edilmiştir. Yapılan incelemelerde okul türlerine, okulun cinsine, cinsiyete, sınıf düzeyine, yaşa, anne eğitim durumuna, aile gelir seviyesine ve kardeş sayısına göre gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür (P0.05). Sonuç olarak; özel okullarda öğrenim gören öğrencilerin, devlet okullarında öğrenim gören öğrencilerden daha saldırgan olduğu görülmüştür. Genel itibariyle gruplarda atılganlık ve yıkıcı saldırganlığın yüksek olduğu görülürken edilgen saldırganlığın düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Özetle sporun atılganlık ve yıkıcı saldırganlığı artırdığı ve edilgen saldırganlığı azalttığı söyleyebilir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to examine the various sub-dimensions of the aggression levels of secondary school students in public schools and private schools. While the universe of the research was constituted by the secondary education institutions of Konya province, the sample group consisted of 1200 students whşch include 600 male and 600 female students studying in 6 private and 9 state educational institutions located in the central districts of Konya. The schools we work with are secondary education institutions in the statute of science, anatolia, sports and vocational high schools (anatolian high school, health vocational high school, girl technical vocational high school). For the socio-demographic information of the students, a personal information form was used and for determination of aggressiveness level of students, the aggressiveness inventory developed by İpek İlter KiPER which include 30 items was used. Statistical analysis of the obtained data was done using SPSS 16.00 statistical package program. Socio-demographic features of students and responses to aggression inventory were recorded and homogeneity and variance analyzes were carried out. Independent Samples t test was used for for comparison of school type, gender, sports, sports branch and parental cohort parameters, and One Way Anowa for multiple comparisons, Tukey test for determining which group of difference originated. Cronbach's Alpha value was found to be 0.87 for all of the items in the aggression inventory for our study, while Cronbach's Alpha value was found to be 0.81 for the Destructive Aggression subscale, 0.80 for the Assertiveness subscale, and 0.79 for the Passive Aggression subscale . There was a statistically significant difference between the groups according to school types, sex, grade level, age, education level, family income level and sibling number (P 0.05).