Bayan voleybolcularda esneklik egzersizlerinin dikey sıçrama performansı üzerine etkileri
Effects of flexibility exercises in female volleyball players on vertical jump performance
  1. Tez No: 478992
  2. Yazar: YAŞAR PALANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırmaya 3. Lig de voleybol oynayan yaş ortalamaları 18.36±0,67 yıl boy ortalaması (171,45±7,76) cm vücut ağırlığı (58,18±4,58) kg olan 11 bayan sporcunun gönüllü olarak katılımları sağlanmıştır. Gönüllülerin vücut kompozisyonu belirlendikten sonra voleybol branşına özgü 5 tip dinamik egzersiz hareketi, bacağın 4 farklı kas gurubuna 8x2 sn statik germe egzersiz testi uygulandı. Bu uygulamadan sonra dinamik ve statik egzersizler ayrı günlerde yaptırılıp, yarım squat, tam squat ve yaylanarak sıçrama testleri uygulandı. Dinamik yarım squat sıçrama (31,86±2,05) cm dinamik tam squat sıçrama (31,71±1,30) cm dinamik yaylanarak sıçrama (37,20±1,49) cm statik yarım squat sıçrama (32,86±1,86) statik tam squat sıçrama 34,25±1,67 cm statik yaylanarak sıçrama (37,91±1,50) cm olarak ölçülmüş. Dinamik ve statik tam squat sıçrama ölçüm ortalamaları değerlendirildiğinde dinamik (30,46 ± 1,27)cm ve statik (32,9±1,63) cm tam squat sıçrama ölçüm değerlerinin ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. (p=0,002
Özet (Çeviri)
11 females athletes, who play volleyball in 3rd league, whose average ages are (18,36  0,67) years, average heights are (171,457,76) cm, and body masses are (58,18 4,58) were provided to voluntarily participate in the study. After determining body compositions of volunteers, [in the context of ] 5 types of dynamic exercise movement specific to volleyball branch, static stretching exercise of 8 x 2 s were applied to 4 different groups of muscle. After this application, participants performed the dynamic and static exercises in the separate days and full squat, half squat, and counter movement jump tests were applied. Dynamic half squat jump, dynamic full squat jump, dynamic counter movement jump, static half squat jump, static full squat jump, and static counter movement jump were measured as (31,86 ± 2,05) cm, (31,71±1,30) cm, (37,20±1.49) cm, (32,86±1,86) cm; (34,25±1,67) cm; and (37,91±1,50) cm, respectively. When the mean measures of dynamic (30.46 ± 1,27) and static (32,94 ± 1,63) full squat jumps are assessed, it was identified that there was a significant difference between the mean values of dynamic and static full squat jump measurements (p=0.002