Eğitim merkezine kayıtlı zihinsel yetersizliği olan çocukların annelerinin stresle başa çıkma tarzları ve sosyal destek algıları
Ways of coping with stress and perceived social support among mothers of children with intellectual disability at registered in the education center
- Tez No: 478991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma zihinsel yetersizliği olan çocukların annelerin stresle başa çıkma tarzları ve sosyal destek düzeylerini belirlemek ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırma Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 2 özel eğitim merkezine kayıtlı 84 zihinsel yetersizliği olan çocukların annelerinin katılımıyla gerçekleşti. Araştırma verileri Şubat-Nisan 2017 tarihleri arasında bilgi formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, t-testi, Anova (F) testi, Kruskal Wallis-H testi, pearson korelasyon ve lineer regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to assess as descriptive the ways of coping with stress and perceived social support among mothers of chidren with intellectual disability at registered to education centers. The study was carried out with mothers who have 84 intellectual disability children registered to 2 special education centers affiliated to Konya Provincial Directorate of National Education. Data were collected between February and April 2017 using the information form, the Styles of Coping with Stress, and the Multidimensional Perceived Social Support Scale. In the analysis of the data, number, percentage, t-test, Anova (F) test, Kruskal Wallis-H test, pearson correlation and linear regression analysis were used.