Bucak ( Çamlık, Kestel, Melli köyleri) geleneksel kadın - erkek giysilerinin incelenmesi ve işleme özelliklerinin kadın giysilerine uyarlanması
The investigation of traditional women's and men's garments belonging to the Bucak county (Villages of Çamlik, Kestel, Melli) and the adaptation of the pattern characteristics to the daily women's garments
  1. Tez No: 479001
  2. Yazar: AYŞEGÜL HAMAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Geleneksel giyim ve giyinme kültürel geçmişimize ışık tutması sebebiyle her yönüyle araştırılmaya değer başlıklar oluşturmaktadır. Bu çalışma; geleneksel giysilerin kullanım alanlarının gittikçe azaldığı günümüzde Bucak ilçesine ait geleneksel kadın ve erkek giysilerini ve işlemelerini karakteristik özellikleriyle birlikte inceleyerek günümüzde tercih edilebilir kıyafetler olarak sunmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, Bucak ilçesi ve Bucak'a bağlı olan Kestel, Melli ve Çamlık köylerinde yapılan alan araştırmasında ulaşılabilen giysi örnekleri şekil, işleme ve kumaş özellikleri bakımından incelenmiş, giysilere ait fotoğraflara ve çizimlere yer verilmiştir. Elde edilen bu bulgularda kullanılan işlemeler dört farklı tasarım üzerinde uygulanmıştır. Anadolu'nun zengin kültürünün bir parçası olan Bucak ilçesinin kadın ve erkek kıyafetleri ayrım yapılmadan işlemelerle süslenmişlerdir. Bu kıyafetlerdeki süslemeler, farklı duygular ve sembolik anlamlar taşımaktadırlar. Bu işlemelerin zamanla kaybolma tehlikesinin önüne, tasarımlarda hayat verilerek geçilmeye çalışılmıştır. Unutulmaya yüz tutmuş desen ve kıyafetlerin sonraki nesillere aktarılması, değerlerin kaybolmaması açısından önem arz etmektedir
Özet (Çeviri)
Traditional clothing and dressing creates headlines that worth investigating every aspect of the way because it sheds light on cultural background. This study aims to examine traditional women's and men's garment and embroidery that belongs to County of Bucak together with their characteristic features and present as preferable clothes at the present time which traditioanal clothing has a limited area of usage. For this purpose, cloth samples reached by field study carried out in the County of Bucak and villages of Kestel, Melli and Çamlık which are villages of Bucak County, were examined in terms of shape, embroidery and fabric properties and photos and drawings of garments were presented. The embroideries that have been used in the findings obtained were applied on four different designs. The women's and men's garments of the County of Bucak, which is a part of Anatolia's rich culture, are adorned without any discrimination. Ornaments of these garments have different feelings and symbolic meanings. The danger of being lost of these embroideries over time has been tried to be blocked by giving life with designs. The transfer of patterns and garments to the next generations is important in terms of not losing values.