Kremna antik kenti savunma sistemleri Cilt I
The defense systems of ancient city Cremna
  1. Tez No: 695506
  2. Yazar: SALİH SOSLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT AKKURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 849
Özet
Kremna, Burdur İli, Bucak İlçesi, Çamlık Köyü sınırlarındaki Hacıbağ Mahallesi'nde yer almaktadır. Kent, antik Pisidia Bölgesi'nin dağlık kentlerinden birisidir. Konumu ve savunma yapıları, zapt edilmesi güç kentlerin arasında gösterilmesindeki önemli faktörlerdendir. Bu çalışmada, Kremna'nın savunma sistemleri incelenmiştir. Buna göre kentin savunmasını oluşturan sur duvarları, kule yapıları ve bastionlar ile kapılar ve antik karayolları, ayrı başlıklar altında açıklanarak mimari ve askeri özellikleri yönüyle ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Kentin savunmasını somutlaştırmak için haydut lideri Lydius'un kenti işgalinden sonra Roma İmparatorluğu'nun kenti tekrardan hakimiyetine almak amacıyla kentin batısında askeri mühendislerine yaptırdığı kuşatma alanı ve ilişkili yapılar da çalışmaya dahil edilmiştir. Böylelikle kenti korumak için inşa edilen yapıların geniş bir bakış açısıyla tartışılması ve açıklanması sağlanmıştır. Ayrıca, kentin khorasındaki kırsal yerleşimler ve kırsaldaki alanın güvenliği için yapılmış yapılar incelenerek kent merkezindeki savunma yapıları ile stratejik ilişkileri belirlenmiştir. Bununla birlikte kent ve territoryumundaki yapıların arasında güçlü bir ilişkinin olduğu ve kırsal çevrede hareketli bir siyasi, askeri ve sosyo-iktisadi hayatın sürdüğü anlaşılmıştır. Bu konudaki çalışmalarda Pisidia Bölgesi'nin ve kentin tarihsel olaylarının, kentteki seramik ve metal buluntular gibi arkeolojik bulguların yanı sıra, Anadolu'daki ve Kıta Hellas'taki kentlerin savunma unsurlarının mimari ve askeri özellikleri analojileri yardımı ile incelenerek kentin savunma yapılarının yaklaşık tarihlendirilmesi yapılmıştır. Dolayısıyla Kremna'nın savunma sistemlerinin stratejik ve plan özellikleri ortaya çıkarılmış, kentin savunma olgusunun Hellenistik Dönem'den başlayarak Roma ve Bizans dönemlerine kadar aktif bir şekilde kullanıldığı ve yapısal değişimlere uğramasına rağmen korunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Cremna is located in Hacıbağ District within the borders of Çamlık Village in Bucak District of Burdur Province. The city is one of the mountainous cities of the ancient Pisidia Region. Its location and defense structures are among the main factors in showing it among the cities that are difficult to conquer. In this study, Cremna's defense systems have been examined. Accordingly, the city walls, tower structures and bastions, gates and ancient roadways that form the defense of the city are explained under separate headings and discussed in detail in terms of their architectural and military features. In order to embody the defense of the city, the siege area and related structures built by the Roman Empire's military engineers in the west of the city in order to re-dominate the city after the invasion of the city by the bandit leader Lydius were also included in the study. Thus, the buildings built to protect the city were discussed and explained from a broad perspective. In addition, the rural settlements in the city's in khora and the buildings built for the security of the rural areas were examined and their strategic relations with the defense structures in the city center were determined. However, it has been understood that there is a strong relationship between the structures in the city and its territorium, and that there is a lively political, military and socio-economic life in the rural environment. In the studies on this subject, the historical events of the Pisidia Region and the city, as well as archaeological findings such as ceramics and metal finds in the city, as well as the architectural and military characteristics of the defense elements of the cities in Anatolia and Hellas were examined with the help of analogies and approximate dating of the defense structures of the city was made. Therefore, the strategic and plan features of the Cremna's defense systems were revealed, and it was concluded that the defense phenomenon of the city was used actively from the Hellenistic Period to the Roman and Byzantine periods and was protected despite structural changes.