Multipl skleroz hastalarında, nörolojik markerler olan a proliferation-inducing ligand (aprıl), visinin-like protein-1, sreceptor for advanced glycation end products (srage), human neudesin ve aminoacylase-1 seviyelerinin değerlendirilmesi
Multipl Skleroz hastalarında, nörolojik markerler olan A proliferation-inducing ligand (APRIL), Visinin-like protein-1, sReceptor for advanced glycation end products (sRAGE), Human Neudesin ve Aminoacylase-1 seviyelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 479000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
MS, SSS'nin aktif ve inaktif dönemlerle seyreden, immün aracılı, kronik, inflamatuar ve demiyelinizan bir hastalığıdır. APRIL, bazı inflamatuar hücrelerden salgılanan TNF sitokin ailesinin bir üyesidir. VSNL1, SSS'de eksprese edilir ve Ca2+ bağımlı nöronal hasar ile ilişkilidir. sRAGE, immünoglobülin süper ailesinin bir reseptörüdür. İmmün-inflamatuar yanıtta rol alan çoğu hücre tipi üzerinde eksprese olur. NENF, SSS'de bolca eksprese edilen bir nörotrofik faktördür. ACY1, sitozolik bir metalloenzimdir. En çok böbrekte ve SSS'de sentezlenir. Çalışmamıza herhangi bir inflamatuar hastalığı olmayan 32 hasta ve 30 sağlıklı kişi dahil edildi. Çalışmada, bu moleküllerin serum düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. MS hastalarında kontrol grubuna göre, düşük ortalama serum APRIL düzeyleri saptanmıştır. MS'de hastaların tedavisinde kullanılan immünmodulatör ilaçların anti-inflamatuar etkilerinden dolayı APRIL düzeylerinin azalmış olabileceğini düşünüyoruz. Çalışmamızda, MS hastalarında kontrol grubuna göre, düşük ortalama serum VSNL1 düzeyleri tespit edildi. SSS'de VSNL1 eksprese eden nöronların kaybından dolayı serum VSNL1 düzeylerinin azalmış olabileceğini düşünüyoruz. MS hastalarında kontrol grubuna göre, düşük ortalama serum sRAGE düzeyleri saptanmıştır. Bu bulgular, düşük sRAGE seviyelerinin artmış inflamatuar cevaplarla bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir. MS hastalarında kontrol grubuna göre, düşük ortalama serum NENF değerleri saptanmıştır. MS'de SSS'deki nöron hasarından dolayı NENF sentezinin azalmış olabileceğini düşünüyoruz. MS hastalarında kontrol grubuna göre, yüksek ortalama serum ACY1 düzeyleri tespit edilmiştir. MS hastalarında mevcut inflamatuar hücrelerin tetiklediği nöron hasarından dolayı sitozolde bulunan ACY1'in ekstraselüler komponente geçmesi neticesinde, yüksek serum ACY1 düzeylerinin olabileceğini düşünüyoruz. Mevcut bulgular istatistiksel olarak anlamlıdır. Sonuç olarak bu moleküllerin hastalığın prognozu, tedavisi, önlenmesi ya da hastalığın progresyonunu yavaşlatabileceği yönünde yapılacak yeni çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
MS is an immunologically mediated, chronic, inflammatory and demyelinating disease of CNS. APRIL is a member of the TNF cytokine family, consisting of some secreted inflammatory cells. VSNL1 is expressed in SSS and is associated with Ca2+ dependent neuronal damage. sRAGE is a receptor for the immunoglobulin superfamily. It is syntheised by the cells involved in the immun-inflammatory response. NENF is a neurotrophic factor that is synthesized mostly in the CNS. ACY1 is a cytosolic enzymide that is expresses mostly in the CNS. 32 patients and 30 healthy subjects without any inflammatory disease were included. The serum levels of these molecules were measured by ELISA. In MS patients low mean APRIL levels were detected according to the control group. APRIL levels may be reduced due to the antiinflammatory effects of immunomodulatory drugs used in the treatment. Low VSNL1 levels were found in MS than control group. VSNL1 levels may be decreased due to loss of neurons. In MS patients, low mean serum sRAGE levels were determined according to the control group. Low sRAGE levels may be associated with increased inflammatory responses. MS patients had lower NENF values than control group. NENF synthesis may be reduced due to neuronal damage. High serum ACY1 levels may be due to extracellular component displacement of ACY1 in cytosol due to neuronal damage triggered by inflammatory cells. These molecules may prevent of the disease and slow down the progression of the disease and it is needed new studies in determining the prognosis of the disease.