Örtüaltı biber (capsicum annuum L. var. longum cvs 'asi F1' ve 'Görkem F1') yetiştiriçiliğinde aşılı fide kullanımının bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesi üzerine etkileri
The effect of grafted seedlings on plant growth, yield and fruit quality of peppers (capsicum annuum L. var. longum CVS 'asi F1' and 'görkem F1') grown under cover
  1. Tez No: 479028
  2. Yazar: AYDIN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizde, abiyotik stres faktörlerinin ve toprak kaynaklı hastalık ve zararlıların etkisi ile özellikle Solanaceae ve Cucurbitaceae familyasına ait türlerde aşılı fide kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu araştırma, Solanaceae familyasına ait biberde (Capsicum annuum L. var longum) aĢılı fide kullanımının ve farklı anaçların bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Çalışma örtüaltı koşullarında, 2014-Sonbahar ve 2015-Sonbahar yetiştirme dönemlerinde yürütülmüştür. Araştırmada aşı kalemi olarak“Asi F1”ve“Görkem F1”ticari biber çeşitleri; anaç olarak ise“Scarface F1”,“DR341PX F1”ve“Robusto F1”olmak üzere 3 farklı anaç ile çeĢitlerin kendi kullanılmıştır. Çalışmada incelenen bitki boyu, bitki gövde kalınlığı, bitki yaĢ ve kuru ağırlığı, bitki kök sayısı-kök yaĢ ve kuru ağırlığı-LAI değeri, toplam verim, meyve sayısı, meyve ağırlığı-eni-boyu-meyve kuru ağırlığı bulgulara göre; iki çeşitte de DR341PX F1 ve Robusto F1 anaçları kontrol grubu bitkilerine göre değerleri arttırmıĢ, Scarface F1 anacı ise değerleri düşürmüştür. Çalışmada incelenen meyve kuru ağırlığı, meyve suyu EC ve pH değeri, TSÇKM, TA miktarı, vitamin C değerlerine aşılı fide kullanımın önemli bir etkisi saptanmamıştır. Çalışmada biber çeşitlerinin her anaca uyumunun farklı olduğu saptanmıştır. Asi F1 çeşidi için DR341PX F1 ve Robusto F1 anaçları, Görkem çeşidinde ise DR341PX F1 anacı uygun anaç olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the use of grafted seedlings especially of the families Solanaceae and Cucurbitaceae is spreading as an effect of diseases and damage from abiotic stress factors and the soil. This research was conducted with the aim of determining the effects of the use of grafted seedlings and different rootstocks on the vegetative growth, yield and fruit quality of peppers (Capsicum annuum L. var. longum). It was performed under plastic tunnels during the growing periods of Autumn 2014 and Autumn 2015. The commercial pepper varieties“Asi F1”and“Görkem F1”were used as scion in the study, while three different rootstocks,“Scarface F1”,“DR341PX F1”and“Robusto F1”were used, as well as the varieties themselves. Plant length, stem thickness, fresh and dry weight of plants, LAI value, total yield, number of fruits, fruit dimensions and fruit dry weight were determined. It was found these values increased compared with the control group plants with DR341PX F1 and Robusto F1 rootstocks, on the other hand rootstock Scarface F1 decreased these values. The use of grafted seedlings had no significant effects on fruit characteristics (dry fruit weight, EC, pH and TA values of fruit juice, total soluble solids and vitamin C content). It was determined that DR341PX F1 and Robusto F1 were identified as suitable rootstocks for the Asi F1 variety, on the other hand DR341PX F1 was suitable rootstock for the Gorkem F1 variety