Akut apandisit tanısında mrg'nin etkinliği ve bulguların radyolojik-patolojik korelasyonu
  1. Tez No: 479047
  2. Yazar: LEYLA MIKAYILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT TÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çocuklarda akut apendisit tanısında MRG'nin etkinliğini belirlemek ve patolojik tanı ile korelasyonunun saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, yaşları 4 ile 17 arasında değişen 34 hastanın MRG görüntüleri ve patolojik sonuçlarına ait veriler retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 01.10.2015 - 01.01.2017 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde klinik olarak akut apandisit tanısı alan ve opere edilen hastaların pre-op MRG incelemeleri 'apandikse yönelik çekim protokolü'nde yapılmış olup, protokolde T2, Fatsat T2 ve diffüzyon ağırlıklı sekanslar kullanılmıştır. Mevcut görüntüler değerlendirilirken apandiks çapı, apandiks duvar kalınlığı, lümen yapısı, çevre yağlı dokudaki sinyal değişiklikleri araştırılmıştır. MRG'de apandiks çapının >6 mm ölçülmesi, duvar kalınlığında artış olması, T2W incelemelerde sinyal artışı ve diffüzyon ağırlıklı sekanslarda kısıtlanma akut apandisit açısından pozitif olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması erkeklerde (n=19) 9,68 ±3,23 ve kadınlarda (n=15) 11,93 ±3,81'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the efficacy of MRI in the diagnosis of acute appendicitis in children and to determine the correlation with pathological diagnosis. Materials and Methods: In our study, MRI images and pathologic results of 34 patients aged between 4 and 17 years were evaluated retrospectively. Pre-op MRI examinations of patients who were diagnosed with acute appendicitis at Marmara University Medical Faculty Pendik Training and Research Hospital between 01.10.2015 and 01.01.2017 were performed in the appendiceal protocol and T2, Fatsat T2 and diffusion weighted sequences were used. When present images were evaluated, appendiceal diameter, appendix wall thickness, lumen structure, signal changes in peripheral oily tissue were investigated. On MRI with appendiceal diameter> 6 mm, increased wall thickness, signal enhancement on T2W scans, and restriction on diffusion-weighted sequences were accepted as positive for acute appendicitis Results: The mean age of the patients was 9,68 ± 3,23 in males (n = 19) and 11,93 ± 3,81 in females (n = 15).