Romatoid artrit tanılı hastalarda boyun propriosepsiyonunun değerlendirilmesi
Assessment of cervical proprioception in rheumatoid arthritis patients
- Tez No: 479049
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNCAY DURUÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Romatoid Artrit (RA) tanılı hastalarda boyun propriosepsiyonunun değerlendirilmesi ve boyun propriosepsiyonundaki bozukluğun, servikal radyografik değişiklikler, klinik parametreler, fonksiyonel parametreler ve denge ile ilişkisinin incelenmesi. Metod: Çalışmaya ACR 2010 tanı kriterlerine göre RA tanılı hastalar ile yaş, cinsiyet ve eğitim durumu açısından eşleştirilmiş sağlıklı gönüllüler dahil edilmiştir Hastaların tanı süreleri, yaşları, cinsiyetleri, eğitim durumları, meslekleri kayıt altına alınmıştır. RA hastalarına ve sağlıklı gönüllülere boyun propriosepsiyonunun değerlendirilmesi amacıyla Servikal Eklem Pozisyon Hata Testi (SEPHT) uygulandı. Hastalara yorgunluğu, depresyonu, ağrıyı, dengeyi ve yaşam kalitesini değerlendiren anketler uygulandı. Servikal grafi çekilmiş olan hastalarda servikal subluksasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 51,0 (Ss:11,1) sağlıklı gönüllülerin yaş ortalaması 48,9 (Ss:9,2) saptanmıştır. SEPHT sonuçları her yönde, RA hastalarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0,001). RA hastalarında SEPHT değerleri her yönde Berg Denge Skalası (BDS) sonuçları ile negatif yönde orta dereceli korele saptanmıştır.(rho = -0,421, -0,473, -0,448, -0,515). Atlantoaksiyal subluksasyonu (AAS) olan hastaların SEPHT değerleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,002-0,045). Regresyon analizi sonuçlarına göre AAS sağ ve sol rotasyon sırasındaki boyun propriosepsiyonunda bozulma ile ilişkilidir. SEPHT sonuçları ile fonksiyonel parametreler arasında ilişki bulunmamış olup yaş ile pozitif yönde eğitim yılı ile negatif yönde zayıf dereceli korelasyon saptanmıştır. Sonuç: RA tanılı hastalarda boyun propriosepsiyonu bozulmaktadır. Bu bozukluk AAS varlığı ve dengedeki bozulma ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Assessment of cervical proprioception and relation of cervical proprioception defect with cervical radiographic changes, clinical parameters, functional parameters and balance in Rheumatoid Arthritis patients Method: Rheumatoid Arthritis patients who diagnosed according to ACR 2010 criteria and age, gender, educational status matched healthy volunteers were enrolled in this study. Cervical Joint Position Error Test (CJPET) were applied to healthy volunteers and RA patients. Fatigue, depression, balance, quality of life and balance scales were administered to all patients. Cervical radiography were used to assess cervical subluxations. Regression analysis was used for grading the factors which had relations with cervical proprioception. Findings: Mean age of patients and healthy volunteers were 51,0 (Sd:11,1) and 48,9 (Sd:9,2),respectively. Scores of CJPET are statistically significantly higher in Rheumatoid Arthritis group than healthy volunteers (p=0,001). CJPET scores are negatively correlated with Berg Balance Scale results in all directions (rho= -0,421,-0,473,-0,448,-0,515). Scores of CJPET in patients with atlantoaxial subluxations (AAS) were statistically significantly higher than those without AAS (p=0,002-0,045). Regression analysis results showed that AAS is related with worser cervical proprioception on right and left rotations. There were no correlation between CJPET scores and functional parameters. Weak corelation were found in scores of CJPET with age and educational status. Conclusion: Cervical proprioception is impaired in Rheumatoid Arthritis patients. And this impairement is related with the existance of AAS and balance problems.