Yoğun bakımda kritik hastalarda lökosit morfolojisi parametrelerinin sepsis tanısındaki değeri
The value of leukocyte morphology parameters for the diagnosis of sepsis in critically Ill patients
- Tez No: 479054
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI CİNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yoğun bakımda kritik hastalarda lökosit morfolojisi parametrelerinin sepsis tanısındaki değeri Amaç: Lökosit morfolojisini değerlendirme amacıyla, gelişmiş hemogram cihazları ile ölçülen hacim, iletkenlik ve dağılım (VCS) parametrelerinin enfeksiyon ve sepsis tanısında destekleyici bir biyobelirteç olarak tanıda yol gösterdiği ileri sürülmüştür. Araştırmamızda sepsisin erken saptanması ve ayırıcı tanısı için bu parametrelerin klinik pratikte kullanılan diğer biyobelirteçlerle etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Bununla birlikte bu parametrelerin akut-kronik inflamasyon ve enfeksiyöz non-enfeksiyöz inflamasyon ayrımındaki etkinliğini değerlendirmeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Yoğun bakım ünitesinde Sepsis-3 kriterlerine göre tanı alan hastalar Sepsis Grubu olarak; servis ya da yoğun bakım ünitesinde pnömoni tanısı alan hastalar Enfeksiyon Grubu olarak; romatoid artrit tanılı hastalar kronik inflamasyon grubu (RA Grubu) olarak; açık koroner arter bypass greft operasyonu geçirmiş olan hastalar non-enfeksiyöz inflamasyon grubu (CABG Grubu) olarak çalışmaya dahil edildi. Sepsis grubunda 66, pnömoni grubunda 59, CABG grubunda 59, romatoid artrit grubunda 92 olmak üzere toplam 273 hasta araştırmaya dahil edildi. Standart monitörizasyon değerleri (nabız dakika sayısı, kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu, solunum sayısı); CRP, PCT, laktat değerleri, standart hemogram ölçümleri, nötrofil lenfosit oranları (NLO) ve Unicel DxH800 Coulter hücre analizörü ile ölçülen hemogram alt parametreleri, SOFA ve APACHE II skorları incelendi. Hastaların demografik özellikleri, yandaş hastalıkları, yatış ve çıkış tarihleri, yatış tanıları, başlangıç hemodinamik verileri, inotrop ve vazopressör gereksinimleri, enfeksiyon odağı, tedavide kullanılan antibiyotikler ve tedavi süreleri takipte kullanılacak laboratuvar değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The value of leukocyte morphology parameters for the diagnosis of sepsis in critically ill patients Purpose: It was suggested that the volume, conductivity and scatter (VCS) parameters which evaluate leukocyte morphology, measured with advanced hemogram instruments, lead to diagnosis of infection and sepsis as a supporting biomarker. Our study aimed to compare the efficacy of these parameters with other biomarkers which are used in clinical practice for the early detection and differential diagnosis of sepsis. In addition, we aimed to evaluate the efficacy of these parameters in distinguishing between acute-chronic inflammation and infectious- noninfectious inflammation. Material and Metods: We divided patients as; Sepsis group; patients diagnosed according to Sepsis-3 criteria in intensive care unit. Infection group; patients infected with pneumonia in services or in intensive care unit. Chronic inflammation group; patients diagnosed with rheumatoid arthritis. Non-infectious inflammatory Group (CABG Group); patients who underwent open coronary artery bypass graft operation. A total of 273 patients were included in this study. 66 patients were in the sepsis group, 59 patients were in the pneumonia group, 59 patients were in the CABG group and 92 patients were in the rheumatoid arthritis group. Standard monitorization values (pulse rate, blood pressure, peripheral oxygen saturation, respiratory rate); CRP, PCT, lactate values, standard hemogram measurements, neutrophil/lymphocyte ratios (NLO) and hemogram subparameters were measured. SOFA and APACHE II scores were recorded. Patients demographics, adjunctive diseases, admission and discharge dates, hospitalization, initial haemodynamic data, inotrop and vasopressor requirements, infection source , antibiotics which were used also noted.