Metastatik mide kanserinde sarkopeni indeksi, kaşeksi indeksi ve diğer inflamatuar prognostik indekslerin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of sarcopenia index, cachexia index and other inflammatory prognostic indices in metastatic gastric cancer
  1. Tez No: 479053
  2. Yazar: BÜLENT DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN FULDEN YUMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Mide kanser hastaları sıklıkla lokal ileri veya metastatik hastalıkla başvurur ve tedavide amaç palyasyonu sağlamaktır. Hastalarda kaşeksi ve sarkopeni çoğunlukla görülür ve bu kötü prognozu belirleyen faktörlendendir. Çalışmamızda metastatik mide kanserli vakalarda sarkopeni indeksi (SI), kaşeksi indeksi (KI) ve inflamatuar indekslerin [ileri evre akciğer kanseri inflamasyon indeksi (ALI), modifiye Glasgow prognostik indeksi (mGPS), prognostik indeks (PI), prognostik nutrisyonel indeks (PNI) ve nötrofil lenfosit oranı (NLR)] prognostik değerlerinin araştırılması amaçlandı. Metod: Marmara Üniversitesi Pendik EAH Tıbbi Onkoloji Polikliniğine Ocak 2011 ile Haziran 2016 tarihleri arasında başvuran metastatik mide kanseri tanılı hastaların demografik bilgileri ile tetkikleri restrospektif olarak tarandı ve gerekli verileri tam olan 87 hasta çalışmaya dahil edildi. Uzman radyolog tarafından evreleme amaçlı çekilen hasta bilgisayarlı tomografilerinin (BT) L3 seviyesindeki kas alanları ölçüldü ve bulunan iskelet kas alanı (cm2) kullanılarak SI hesaplandı. KI ise SMA, albumin ve NLR kullanılarak bulundu. PI, PNI, ALI, mGPS ve NLR belirteçleri sırasıyla, CRP-hemogram, albümin-hemogram, Vücut kitle indeksi (VKİ)-albümin, CRP-hemogram, sadece hemogram tetkikleri kullanılarak hesaplandı. SI cut-off değeri, ülkemizde halihazırda çalışma olmadığı için hem batı (EGWSOP) hem de doğu (Harada ve arkadaşları) kaynaklarına göre ayrı ayrı alınarak hesaplandı. Hastaların NLR ölçümlerinin medyan değeri NLR cut off değeri olarak kabul edildi. İndekslerin hesaplanma süreleri kaydedildi. Bu paramatereleri etkileyecek diğer nedenler ekarte edildi. İstatistiksel analiz, SPSS (version 23.0) programı ile yapıldı. İndekslerin mortalite öngörmedeki değerleri, ROC analizi ile AUC hesaplanarak kaydedildi ve birbirleriyle kıyaslandı. Bulgular: Seksen yedi hastanın ortanca takip süresi 9 ay (1-64 ay) olup, takipleri boyunca 78 hasta ölmüştü. Hastaların 59'u erkek (%68) ve medyan yaşı 62 (23-88) idi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Gastric carcinoma (GC) patients usually present with locally advanced or metastatic disease and our aim in treatment is palliation. Cachexia and sarcopenia are seen in these patients and are poor prognostic factors. We aimed to analyze the prognostic values of the sarcopenia index (SI), cachexia index (CI) and inflammatory indexes (advanced lung cancer inflammation index [ALI], modified Glasgow Prognostic Score [mGPS], prognostic index [PI], prognostic nutritional index [PNI] and neutrophil-to-lymphocyte ratio [NLR]) on metastatic GC patients. Methods: Demographic data and tests done on presentation of metastatic GC patients, who applied to Marmara University Pendik Training & Research Hospital Medical Oncology outpatient clinic between January 2011 and June 2016 were reviewed retrospectively and 87 patients data which has complete necessary information were included in the study. SI was calculated by using L3 level muscle fields (cm2) from patients' admission computerised tomography (CT) which was measured by a specialist radiologist. CI has been obtained by using SMA, albumin and NLR. PI, PNI, ALI, mGPS and NLR marks have been obtained by using CRP-hemogram, albumin-hemogram, body mass index (BMI)-albumin, CRP-hemogram, and just hemogram respectively. Due to lack of studies from our country, SI cutoff value has been obtained by using both western (EGWSOP) and eastern (Harada Y, et al) sources separately. NLR cut-off value has been regarded as the median value of patients' NLR measurements. Other reasons that might effect these parameters have been excluded. Statistical analysis has been conducted by using SPSS. Values of indexes on predicting mortality have been recorded by measuring the AUC with ROC analysis and compared with each other. Results: Median length of follow-up of 87 patients was 9 months (1-64 month/s) and 78 patients died during follow-up. Fiftynine patients were male (63%) and median age was 62 (23-88).