Serum IGF-1 ve IGFBP-3'ün kistik fibrozis hastalarının akut alevlenme dönemlerindeki düzeyleri
IGF-1 and IGFBP-3 levels in cystic fibrosis acute exacerbation
  1. Tez No: 479055
  2. Yazar: AHMET FURKAN ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TANER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Chest Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş ve Amaç: Otozomal resesif geçişli genetik bir hastalık olan kistik fibrozis (KF), başta akciğerler olmak üzere birçok organı etkilemektedir. Mortalite ve morbiditenin en önemli nedeni de ortaya çıkan ilerleyici akciğer hastalığıdır. Bu nedenle akut akciğer alevlenmelerinin tanı, tedavi ve takibinin en iyi şekilde yapılması önem taşımaktadır. Klinik değerlendirmenin yanında akut alevlenme tanı, tedavi ve takibinde yarar sağlayabilecek biyobelirteçler üzerinde yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda IGF-1 ve IGF-1'in plazmada taşınırken bağlandığı IGFBP-3'ün akut alevlenme kliniği ile ilişkili olarak izlediği serum düzeylerindeki değişimleri saptamak ve klinik açıdan kullanılabilirliğini sorgulamak çalışmamızda amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza KF tanısıyla takip edilen ve akut alevlenme nedeniyle hastane yatışı yapılarak intravenöz antibiyoterapi uygulanan, 0-18 yaş aralığındaki 37 hasta (16 kız, 21 erkek, yaş ortalaması 96,95±62,56 ay) dahil edildi. 37 hastanın bazal, alevlenme başlangıcı ve alevlenme sonu dönemlerinde serum IGF-1 ve IGFBP-3 düzeylerine bakıldı. 37 hastanın 16'sının da tedavi bitiminden 1 ay sonra kontrol serum IGF-1 ve IGFBP-3 düzeylerine bakıldı. Bu dönemlerle eş zamanlı olarak solunum fonksiyon testi yapabilen hastaların FEV1 ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Cystic Fibrosis (CF), a genetical disease with autosomal recessive transition, affects lots of organs foremost the lungs. Also the most important reason for mortality and morbidity, is the progressive pulmonary disease. For this reason, it is important to perform diagnosis, treatment and tracing of acute pulmonary exacerbation in best manner. Besides the clinical analysis, there is intense research on biomarkers that can help the diagnosis, treatment and tracing of acute pulmonary exacerbation. In our research, it is aimed to detect the fluctuation of the serum levels with respect to the acute exacerbation clinic of IGF-1 and IGFBP-3 and examine the clinical availability of those fluctuations. Materials and Methods: In our research, 37 patients (16 females, 21 males, with the average age of 96,95±62,56 months) between 0-18 ages, followed because of CF diagnosis, hospitalized and performed intravenous antibiotherapy due to the acute exacerbation are included. For 37 patients, serum IGF-1 and IGFBP-3 levels at the basal, initial and final periods of the exacerbation are examined. For 16 of the 37 patients, control serum IGF-1 and IGFBP-3 levels after 1 month from the end of the treatment are examined. Simultaneously with these periods, FEV1 measurements are made for the patients able to perform respiratory function test.