Kesikli bir polimer reaktörünün optimal koşullarda dinamik matris kontrolü
  1. Tez No: 47912
  2. Yazar: SEVİL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KESİKLİ BİR POLİMER REAKTÖRÜNÜN OPTİMAL KOŞULLARDA DİNAMİK MATRİS KONTROLÜ Sevil ÇETİNKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabillim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ 1996, Sayfa: Jüri: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Doc. Dr. Mehmet SAÇAK Doc. Dr. Vecihi PAMUK Yapılan çalışmada sürenin serbest radikalik polimerizasyon reaksiyonu soğutma ceketli kesikli bir reaktörde gerçekleştirilmiştir. % 50 monomer son dönüşümü ve 52000 g / mol sayıca ortalama molekül ağırlığı için farklı başlangıç başlatıcı konsantrasyonlarında başlatıcının bir seferde ilave edilmesi durumu için optimum şartlar hesaplanmıştır. Yapılan çalışma teorik ve deneysel olarak iki kısımda gerçekleştrilmiştir. Teorik çalışmalarda DMC kontrol yöntemi için bigisayar algoritması gerçekleştirilmiştir. Matematiksel model çözümünden elde edilen sonuçlar sistem modellerinin geçerliliğini gözlemek için deneysel verilerle karşılştınlmıştır. Matematiksel modelin deneysel sonuçlarla uyuştuğu test edilmiştir. Sonra, DMC algoritmaları bilgisayar programlarına eklenmiş ve tüm kontrol tasarımı bulunmuştur. Deneysel çalışma için bilgisayar kontrollü soğutma ceketli kesikli polimerizasyon reaktörü kullanılmıştır. Optimum koşullar bu reaktörde deneysel olarak bulunmuştur. Daha sonra DMC, JJV1C1 ve Self-Tuning PID olmak üzere üç kontrol sistemi, istenen optimum set noktasında reaktör sıcaklığını takip ettiği için test edilmiştir. Bazı tasarlanan kontrol parametreleri stiren toluen karışımı yerine reaktöre su konularak hesaplanmıştır. Bu kontrol sistemlerinin yeterliliği deneysel olarak test edilmiştir. Bütün kontrol çalışmalarında Q ısısı ayarlanabilen değişken olarak seçilmiştir. Anahtar kelimeler : polimerizasyon, modele dayalı kontrol, adaptif kontrol Tez yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master DYNAMIC MATRIX COTROL OF A BATCH POLYMERIZATION REACTOR UNDER THE OPTIMAL CONDITIONS Sevil ÇETİNKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ 1996, Page: Jury: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Assoc.Prof.Dr. Mehmet SAÇAK Assoc.Prof. Dr. Vecihi PAMUK In this study, the free radicalic polymerization reaction of styrene was implemented in a jacketed batch reactor. The radicalic polymerization of styrene in optimum conditions was investigated Minimum time optimal costant temperature at different initiator initial concentrations were calculated to produce a polymer with desired final coversion of 50 % and desired number average molecular weight of 52000 for one charge of initiator process. This work was carried out both experimentally and theoretically. In theoretical studies, the computer algorithm was developed for DMC method. The results from mathematical model solution compared with experimental data to see validly of system models. Mathematical model was tested to see the aggrement with the experemental results. Later, DMC algorithms were added to the computer programs and complete control design was obtained. Computer controlled bath polimerization reactor with cooling jacket was used for experimental work. Optimal conditions were obtained experimentaly in this reactor. After three control system which are DMC, EMC1, Self-Tuning PID are tested to maintain the reactor temperature in desire optimal set point. Some control design parameters were calculated using method from which water was filled in the reactor instead of styrene toluen mixture. Efficienc of related these control systems were tested experimentally. In all control work heat input Q is chosen as an manipulated variable. Key words :Polymerization, model base control, adaptive control