Kesikli polimer reaktörlerinde karıştırma etkisi
  1. Tez No: 55256
  2. Yazar: UĞUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEBAHAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
II KESİKLİ POLICES REAKTÖRLERİNDE KAKIŞTIRMA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) U?UR ASLA» GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1996 OXET İstenilen kalitede ve özellikte polimer ürünün eldesi için, polimeri eşme reaktörünün işleme koşulları ve kontrolü endüstride büyük önem taşxr. Polimerleşme reaktörlerinde, en büyük problem, viskozitenin artarak karıştırmayı ve dolayısı ile ısı aktarımını ve sıcaklık kontrolünü zorlaştımasıdır. Bu çalışmada, stirenin serbest radikalik polimerleşmesi, optimum koşullarda, soğutma ceketli, kesikli bir reaktörde, sabit sıcaklıkta gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, prosesin matematiksel modeli elde edilmiş ve en kısa sürede istenilen dönüşüm (m*) ve molekül ağırlığında (M*) ürün eldesi için optimum reaktörkoşulları bulunmuştur. 2u değerlerde ve farklı karıştırma hızlarında yapılan deneysel çalışmalarla karıştırma hızının, ısı aktarımına, dönüşüme ve sıcaklık kontrolüne etkisi incelenmiştir. Ayrıca, karıştırma hızına kademe etkileri verilerek, polimer reaktörünün dinamiği incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, karıştırma hızının, hiç karıştırma olmama durumuna göre dönüşümü etkilediği, ancak farklı karıştırma hızlarıyla dönüşümün etkilenmediği gözlenmiştir. Buna karşılık, karıştırma hızının artışı, dönüşümle beraber azalan ısı aktarımını etkileyerek sistemin kontrolünü kolaylaştırdığı görülmüştür» Bilim Kodu ; 603-02-02 Anahtar Kelimeler : Kesikli reaktör, Stiren polimerleşmesi, Karıştırma Sahife Adedi ; Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sebahat Erdoğan
Özet (Çeviri)
İV MIXING EFFECTS IM BATCH POLYMERIZATION REACTOR (Master Science Thesis) U?UR ASLAN 6A2I UNIVERSITY ENSTITÜTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In industry, the operating conditions and the control o£ polymerization reactors are very important in order to get product with desired quality and properties. The greatest problem in polymerization reactors is the increase of viscosity which makes mixing., heat transfer and control more difficult, In this study, free radicalik polymerization of styrene was realized in a batch jacketed reactor under optimal isothermal conditions. For this purpose, the mathematical model of the process was obtained and optimal reactor conditions required to achieve a desired monomer conversion (m*) and a desired number average molecular weight {Mn*) in a minimumreaction time were calculated. The experiments at these conditions and at different stirring rates were conducted to investigate the effect of mixing rate on heat transfer, conversion and the temperature control. By giving step changes to stirring rates, the dynamics vere investigated. As a result, it was found that although the conversion was lower in the case of no mixing the polymerization conversion was independent of the stirring rate. However; the increase in mixing speed make the control of system more easy by effecting the heat transfer which decrases with conversion, Science Code ; 603,02,02 Key Word : Batch reactor, Styrene polymerization, Mixing Page Numbers : Supervisor : Assoc. Prof. Dr. SEBAHAT ERD0ÖAN