Anakara Kenti ekolojik koşullarında çatı bahçesi planlama ilkeleri
  1. Tez No: 47911
  2. Yazar: GÜL GÜNEŞ (PAÇACI)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENTİ EKOLOJİK KOŞULLARINDA ÇATI BAHÇESİ DÜZENLEME İLKELERİ S. Gül (PAÇACI) GÜNEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Nizamettirı KOÇ 1996, Sayfa: 197 Jüri: Prof.Dr. Nizamettin KOÇ Prof.Dr. Hayran ÇELEM Doç. Dr. Erdoğan YAŞLICA Günümüzde nüfusun, yapıların, trafik yoğunluğunun ve hava kirliliğinin artması; yerleşim alanlarında en belirgin özellikler haline gelmiştir. Bu olumsuz özelliklere bağlı olarak, yaşam kalitesi de giderek bozulmaktadır. Bu nedenle mimar ve plancılar, kaybedilen doğayı yeniden kazanmak ve daha sağlıklı yaşam ortamları yaratmak için, kentsel mekanları hem estetik hem de fonksiyonel açıdan değerlendirecek bir planlama yaklaşımı içine girmek zorundadırlar. Bu yaklaşım içinde, kent ekolojisine birçok katkıları olan çatı bahçeleri oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, Ankara Kentinde çatı bahçelerinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, planlamayı etkileyen iklim faktörleri, üzerinde bahçe düzenlenecek olan çatının özellikleri (çatı eğimi, statiği), çatı bahçeleri düzenlenmesindeki teknik esas ve özellikler (filtre, drenaj, yalıtım, su geçirmezlik katmanları ve sulama sistemi gibi) ile bitkisel düzenleme esasları incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Ankara Kenti ekolojik koşullarında çatı bahçeleri düzenlenmesinin mümkün olduğu ve bunun kent iklimine birçok yararlar sağlayacağı ortaya konmuştur. Ancak düzenlemede iklim elemanları kesinlikle dikkate alınmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Çatı bahçesi, teras bitkilendirmesi, entansif çatı bahçeleri, ekstansif yeşil çatılar, sürdürülebilirlik, kent ekolojisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PLANNING PRINCIPLES OF ROOF GARDENS UNDER THE ECOLOGICAL CONDITIONS OF ANKARA S. Gül (PAÇACI) GÜNEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr. Nizamettin KOÇ 1996, Page:197 Jury: Prof.Dr. Nizamettin KOÇ Prof.Dr. Hayran ÇELEM Assoc.Prof.Dr. Erdoğan YAŞLICA Increases in population, buildings, traffic density and air pollution is the most specific characteristics of metropol cities. These conditions effect the living quality negatively. That is why architectures and planners should find both aesthetic and functional planning approach in urban areas. Roof gardens, which affect positively urban ecology in many ways, have an important place in this approach. In this study, the ability of roof garden applications in Ankara was investigated. For this purpose, climatic factors which influence planning, the features of roofs (roof slope and load bearing capacity) and the technical characteristics that should be found in the roof garden (drainage, insulation, waterproofing, filter layers and irrigation systems etc.) and planting principles were examined. This study showed that it is possible to plan roof gardens under the ecological conditions of Ankara and also roof gardens will affect urban climate positively. However, climatic factors should certainly be taken into consideration while planning. KEY WORDS: Roof gardens, rooftop gardens, urban ecology, sustainability, entansif roof gardens, extansif green roofs, climatic factors.