Comparison of the production of β-carotene by dunaliella salina, dunaliella bardawil, and dunaliella sp. (Tuz Gölü isolate), in flat-plate photobioreactors outdoors
Panel fotobiyoreaktörlerde, dışarı ortamda dunaliella salina, dunaliella bardawil ve dunaliella sp. (Tuz Gölü'nden izole)'nin, β-karoten üretiminin karşılaştırılması
  1. Tez No: 479160
  2. Yazar: IMEN HAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yeşil alglerden (Chlorophyta) Dunaliella sp., yüksek ışık yoğunluğu, sıcaklık ve tuzluluk gibi stres koşullarında karotenoidlerden, özellikle β-karoten birikimi ile tanınan tek hücreli bir mikroalgdir. Bu tez çalışmasında total karotenoid ve özellikle karotenoidlerden β-karoten, lutein ve likopen üretimini belirlemek üzere 3 farklı coğrafik kaynaktan izole olmuş, Dunaliella salina, Dunaliella bardawil, Dunaliella sp. türleri kültüre alınmıştır. Dunaliella sp. Ülkemizde Orta Anadolu'da yer alan Ankara'nın güneyindeki Tuz gölü'nden izole edilmiştir. Dunaliella salina CCAP 19/18 Culture Collection of Algae and Protozoa (CCAP), Iskoçya' dan temin edilmiş olup Dunaliella bardawil LB 2538 UTEX Culture Collection of Algae, Teksas Üniversitesi'nden sağlanmıştır. Tez çalışması kapsamında üç deneme gerçekleştirilmiştir. Farklı sıcaklık, tuzluluk ve ışık koşullarında Dunaliella salina, Dunaliella bardawil, Dunaliella sp. türlerinin adaptasyon ve büyümelerinin araştırıldığı ilk iki deneme laboratuvarda, kontrollü koşullarda gerçekleştirilmiş, üçüncü deneme dışarı ortamda, kapalı sistemde, panel fotobiyoreaktörlerde yürütülmüştür. İlk olarak Tuz gölünden izole edilen Dunaliella sp., laboratuvar koşullarında 18°C, 22°C, 26°C sıcaklıklarda ve ‰25, ‰30, ‰35 tuzluluk oranlarında kültüre alınmış ve en yüksek 3.48 105±99.453 hücre.mL-1 yoğunluğuna ulaşılmıştır. Laboratuvar koşullarındaki ikinci denemede Dunaliella sp., Dunaliella bardawil, ve Dunaliella salina 20±1°C ve 30±1°C sıcaklık derecelerinde ve ‰30 ve ‰60 tuzluluklarda kültüre alınmış ve Dunaliella sp. en iyi büyümeyi göstererek 0.902±0.022 optik yoğunluğa ulaşılmıştır. Dışarı kültür denemesinde 3 ve 5 cm ışık yoluna sahip panel fotobiyoreaktörlerde ‰60 ve ‰80 tuzluluklar denenmiş ve en yüksek optik yoğunluk değerleri Dunaliella sp.
Özet (Çeviri)
Dunaliella is a green unicellular alga (Chlorophyta) well known for its accumulation of carotenoids especially β-carotene under stress conditions (light intensity, temperature, and salinity). In this PhD thesis 3 Dunaliella species, Dunaliella salina, Dunaliella bardawil, and Dunaliella sp., from different geographical origins were cultivated in order to produce carotenoids especially β-carotene, lutein, and lycopene. Dunaliella sp. was isolated from the Salt Lake (Tuz Gölü), located in the central plateau of Turkey, 120km south of Ankara. Dunaliella salina CCAP 19/18 was brought from the Culture Collection of Algae and Protozoa (CCAP) at Scotland (United Kingdom) and Dunaliella bardawil LB 2538 was provided by UTEX Culture Collection of Algae at the University of Texas at Austin (USA). In this work 3 experiments were realized. In the laboratory two experiments were conducted under controlled conditions for the algae adaptation and to investigate the growth and β-carotene production by Dunaliella species using different salinities and temperatures. The third experiment was conducted outdoors in closed systems using flat-plate photobioreactors. In the first experiment the effects of 3 temperatures 18°C, 22°C, 26°C and 3 salinities 25‰, 30‰, 35‰ were tested on Dunaliella sp. Tuz gölü isolate, and the highest cell density was 3.48 105±99.453 cell.mL-1. In the second experiment the effects of 2 various temperatures 20±1°C and 30±1°C and 2 salinity levels 30‰ and 60‰ were tested on Dunaliella sp., Dunaliella bardawil, and Dunaliella salina. The highest growth was noticed for Dunaliella sp. an optical density of 0.902±0.022 was reported. In the outdoor experiment flat-plate photobioreactors were used with 2 optical paths, 3 cm and 5 cm, and 2 salinities 60‰ and 80‰. The best optical density was reported for Dunaliella sp. cultivated with 5 cm light path and 60‰ salinity. Dunaliella salina accumulated the most important total carotenoids in laboratory and outdoor conditions 68.862±0.611 μg.mL−1 and 779.102±0.434 μg.mL−1 were reported respectively. The capacity to accumulate carotenoids was higher for D. salina comparing to D. bardawil and Dunaliella sp. The highest β-carotene content was notice for D. salina with 3 cm light path and 60‰ salinity, 18.78 mg.g-1 was reported. The most important lycopene amount was for Dunaliella sp. (5.64 mg.g-1) with 3 cm optical path and 80‰ salinity. The most significant lutein concentration was for Dunaliella salina as 4.74 mg.g-1 was reported with 3 cm light path and 60‰ salinity.