Laparoskopik ve laparotomik histerektomilerde intraabdominal inflamatuar belirteçlerin, serbest radikal hasarın, işeme testi ve ultrasonografi ile mesane fonksiyonunun karşılaştırılması
Comparison of cytokine generation, oxidative injury, urination test, and ultrasonographic investigation bladder function in patients with laparotomic and laparoscopic hysterectomy
- Tez No: 648857
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKAN ÖZKAYA, PROF. DR. MUSTAFA NAZIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Histerektomi; tıbbi tedavinin başarılı olmadığı uterus ve eklerinin abdominal (laparotomik) veya laparoskopik ameliyat yolu ile çıkartılmasıdır. Fakat histerektomi sırasında reaktif oksijen türleri (ROT) ile sitokin üretiminin artışına ve ürodinaminin bozulduğuna dair sınırlı sayıda bildirimler vardır. Hücre zarı TRPM2 kanalları ROT üretimi ve PARP-1 aktivasyonu ile aktive olmakta ve TRPM2 kanalı vasıtası ile hücreye giren Ca+2 apoptozisi tetiklemektedir. Bu tez çalışmasının amaçları laparotomik ve laparoskopik histerektomi arasında şu farklılıkların belirlenmesidir; (1) Oksidasyon ve antioksidan sistemindeki değişiklikler, (2) TRPM2 kanalı aktivasyonu ve apoptozis oluşumu, (3) inflamatuar değerlerindeki değişimler ve (4) mesane fonksiyonlarının karşılaştırılması. Çalışmaya 30-60 yaş arasındaki hastalara gönüllü onamları alınan, endikasyonlarına göre laparoskopik veya laparotomik histerektomi olacak şekilde planlanarak, her iki gruptan 30 hasta olmak üzere toplam 60 hasta çalışmaya dâhil oldu. Hastalardan plazma, alyuvar, peritoneal makrofaj ile peritoneal yıkama sıvısı örnekleri alındı. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlarda laparotomik vakalarda laparoskopik vakalara kıyasla operasyon sürelerinin, hastanede yatış sürelerinin ve çıkan uterus materyal ağılıklarının, postoperatif (6. ve 24. saatlerdeki) alyuvar sayısı, plazma CRP düzeyi, peritoneal makrofaj Ca+2, apoptozis, mitokondri zar depolarizasyonu, mitokondriyal ve sitozolik ROT üretimi, TRPM2, PARP-1 kaspaz-3 ve kaspaz-9 ekspresyon düzeyleri, sitokin (IL-1β, IL-6 ve TNF-α) değerlerinin, peritoneal yıkama sıvısı, serum ve alyuvar lipit peroksidasyon değerlerinin istatistiksel olarak önemli düzeyde arttığı gözlemlendi. Laparoskopik histerektomi yapılan hastalara kıyasla, laparotomik histerektomi yapılan hastalarda postop 6. ve 24.saatlerdeki yıkama sıvısı ve serum glutatyon peroksidaz, indirgenmiş glutatyon ve vitamin E değerlerinin azaldığı gözlenirken, vitamin A, -karoten ve ürodinamik değerlerde farklılığa rastlanılmadı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre laparoskopik histerektomilerde hastalarda postoperatif dönemde daha az oksidatif stres, TRPM2 aktivasyonu ve apoptozis oluşturmakta, bu durum hasta üzerinde laparotomik histerektomilere kıyasla olumlu etkiler göstermektedir. Bu sonuçlar hastalar üzerinde ameliyat teknikleri seçiminde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Hysterectomy is used in women after the ineffective of medical treatment. In the hysterectomy, uterus and its supplements are removed by laparotomic and laparoscopic operations. There are scarce reports on the generations of reactive oxygen species (ROS) and cytokine, and disruption of urine production in patients with laparotomy and laparoscopic hysterectomy. TRPM2 channel is activated by ROS generation and PARP-1 activation. Excessive Ca2+ influx results in apoptosis in the peritoneal macrophages. In the patients with laparotomic and laparoscopic hysterectomy, we compared the values as follows; (1) Changes in oxidant and antioxidant values, (2) Activation of TRPM2 channels and induction of apoptosis, (3) Cytokine generation, (4) Investigation of bladder function. We used 60 patients and they were equally divided into two groups as laparotomic and laparoscopic hysterectomy. Blood samples were taken from the patients. Then, the blood and peritoneal lavage fluid were taken from the patients of both groups at 6th and 24th hours. As compared to laparoscopic hysterectomy group, time of operation, weight of removed uterus, numbers of erythrocytes, concentration of plasma C-reactive protein, levels of peritoneal macrophage Ca2+, apoptosis, mitochondrial membrane depolarization, generations of cytosolic ROS and mitochondrial ROS, expression levels of peritoneal macrophage TRPM2, PARP-1, caspase-3, caspase-9, and generations of cytokines (IL-1β, IL-6, and TNF-α) and levels of serum, erythrocyte and peritoneal macrophage lipid peroxidation were increased in the patients with laparotomic hysterectomy. However, the levels of glutathione peroxidase, reduced glutathione, and vitamin E were higher in the erythrocytes, serum and macrophage of the patients with closed hysterectomy than in the patients with open hysterectomy. There were no statistical differences on the concentrations of vitamin A and -carotene, and levels of urodynamic functions in the groups. In conclusion, we observed low levels of oxidative stress, inflammation, TRPM2 activation, and apoptosis in the patients with laparoscopic hysterectomy compared with the patients with laparotomic hysterectomy. Laparoscopic hysterectomy instead of laparotomic hysterectomy might prefer for protection of oxidative injury complications of the patients.