Ezetimib'in insan periferal lenfositlerinde in vitro genotoksik etkileri
In vitro genotoxic effects of ezeti̇mi̇be on human peripheral lymphocytes
  1. Tez No: 479164
  2. Yazar: RİMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ İLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, bir kolesterol ilacı olan Ezetimib'in insanlar için genotoksik risk oluşturup oluşturmadığını, insan periferal lenfositlerinde in vitro kardeş kromatid değişimi (KKD), kromozom anormalliği (KA) ve mikronukleus (MN) testleri ile belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kültüre alınmış insan periferal lenfositleri 24 veya 48 saat boyunca test maddesinin 60, 80, 100, 120 μg/ml konsantrasyonları ile muamele edilmiştir. İnsan periferal kan kültürlerine 24 veya 48 saat uygulanan ezetimib, KKD'yi hiçbir konsantrasyonda kontrol ve çözücü kontrole göre istatistiksel olarak uyarmamıştır (P>0.05). Gözlenen dalgalanmalar güven sınırları içinde kalmaktadır. Ezetimib, 24 saatlik muamelede anormal hücre (AH) yüzdesini ve hücre başına düşen anormallik sayısını (KA/Hücre) sadece 100 μg/ml konsantrasyonda önemli ölçüde artırmıştır. Ajan, 48 saatlik muamelede ise en düşük doz hariç bütün konsantrasyonlarda anormal hücre yüzdesini anlamlı olarak uyarmıştır. Ezetimib ayrıca 24 saatlik muamele periyodunda 100 ve 120 μg/ml konsantrasyonları ile 48 saatlik muamelede en düşük doz hariç diğer dozlarda mikronukleus (MN) yüzdesini önemli düzeyde artırmıştır (P≤0.05). Test maddesi proliferasyon indeksinde (PI) önemli azalmalara yol açmıştır. Aynı zamanda 24 saatlik muamelede yüksek iki konsatrasyon ve 48 saatlik muamelede bütün konsantrasyonlarda saptanan PI kontrole göre önemli seviyede düşük bulunmuştur. Ezetimib'in mitotik indeks (MI) üzerine olan etkisi PI'ye benzer tarzda olmuştur. Nükleer bölünme indeksi (NBI) yönünden daha net bulgular göze çarpmaktadır. Test maddesi ile 24 saatlik muameleli kültürlerde en düşük konsantrasyon hariç diğerlerinde, 48 saatte ise bütün konsantrasyonlarda NBI'de anlamlı düşüşler saptanmıştır (P≤0.05). Bu çalışmada gözlenen bulgulara göre Ezetimib'in yüksek konsantrasyonda ve uzun süreli muamellerde sağlıklı insan periferal lenfositlerinde genotoksik ve sitotoksik etkiler gösterdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether ezetimibe a cholesterol drug, poses a genotoxic risk for humans by in vitro sister chromatid exchange (SCE), chromosome abnormality (CA) and micronucleus (MN) tests in human peripheral lymphocytes. Human peripheral lymphocytes were treated with concentrations of 60, 80, 100, 120 μg / ml of the test substance for 24 or 48 hours. Ezetimibe applied to human peripheral blood cultures for 24 or 48 hours did not statistically significant induce SCE at all concentrations compared to control and solvent control (P>0.05). Ezetimibe significantly increased the percentage of abnormal cells (AH) and the aberrations per cell (CA / Cell) at a concentration of only 100 μg/ml in the 24-hour treatment. Ezetimibe significantly altered the percentage of abnormal cells at all concentrations except for the lowest dose at 48 hours of treatment.