A study on bioethanol production from waste bread, watermelon and muskmelon by saccharomyces cerevisiae
Atık ekmek, kavun ve karpuzdan saccharomyces cerevisiae kullanarak biyoetanol üretimi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 479163
  2. Yazar: GOLAM GAUS MOHIUDDIN CHOWDHURY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada atık ekmek, kavun ve karpuzun biyoetanol üretimine uygunluğu araştırılmıştır. Bayat ekmek tozu, üç farklı enzim dozu ile (0.25, 0.38 ve 0.5 mL kg-1) termostabil α-amilaz ve glikoamilaz kullanılarak sıvılaştırıldı ve sakkarize edildi. En yüksek şeker 125.35 g L-1, 69.3 DE ve %76.02 nişasta-şeker dönüşüm oranı ile 0.5 mL kg-1 enzim dozajında elde edildi. 1 gram bayat ekmekten en yüksek 0.226 gram şeker elde edildi. Etanol fermantasyonunu optimize etmek amacıyla, denemeler iki farklı sıcaklıkta (25°C ve 30 °C), pepton ilaveli ve ilavesiz olmak üzere pH 5.5 ve 150 rpm'de Saccharomyces cerevisiae aktif kuru mayası kullanarak gerçekleştirildi. Tek yönlü ANOVA, üç hammadde arasında etanol verimi bakımından istatistiksel olarak önemli bir fark olmadığını göstermiştir (p = 0.38). Benzer şekilde azot ilavesinin de etanol verimine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Azot ilave edilmeyen atık ekmek hidrozilatı, kavun karpuz suyu fermantasyonlarında elde edilen etanol verimleri sırasıyla, 0.490, 0.451 ve 0.475 g/g şeker olarak bulunmuştur. Aynı hammaddelere azot ilavesi ile elde edilen etanol verimleri sırasıyla 0.497, 0.471 and 0.509 g/g şeker şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study waste bread, watermelon, and muskmelon feedstocks were investigated for bioethanol production. Waste bread was liquefied and saccharified by thermostable α-amylase and glucoamylase using 0.25, 0.38, and 0.5 mL kg-1 enzyme doses. 0.5 mL kg-1 enzyme dose yielded maximum DE 69.3, and 76.02% starch to sugars conversion efficiency, and per gram of waste bread yielded 0.226 gram of sugars on a dry mass basis. Bioethanol fermentations were performed at two different temperatures (25 and 30°C) and with and without nitrogen supplementation at pH 5.5, by Saccharomyces cerevisiae. One-way ANOVA among all three feedstocks resulted in statistically non-significant differences on ethanol yield (p = 0.38). Similarly, there were no significant differences between the groups with respect to nitrogen supplementation. The ethanol yields on waste bread hydrolysate, watermelon and muskmelon without nitrogen supplementation at 30°C were found to be 0.490, 0.451 and 0.475 g/g sugar, respectively. Those with nitrogen supplementation were 0.497, 0.471 and 0.509 g/g sugar, respectively. Fermentation at 30°C yielded higher ethanol yield than at 25°C.