Ezetimib'in elektrokimyasal davranışı ve adsorptif sıyırma yöntemleriyle tayini
Electrochemical behaviours of ezetimibe and its determination with adsorptive stripping methods
  1. Tez No: 311964
  2. Yazar: DİLEK ŞURA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, ince bağırsakta kolesterol absorbsiyonunu seçici olarak engelleyen ve plazmadaki LDL kolesterolünü düşürerek kolesterol tedavisi için kullanılan ezetimib (EZE)'in camsı karbon yüzeyindeki elektrokimyasal davranışı; dönüşümlü voltametri (DV), kare-dalga voltametrisi (KDV) ve sabit potansiyelli kulometri yöntemleri ile Britton-Robinson (BR) tamponu ortamında incelenmiştir. Ezetimib'in, adsorpsiyon ve difüzyon özellikleri incelenerek elektrot tepkimesinde aktarılan elektron sayısı, difüzyon katsayısı, yük transfer katsayısı gibi bazı elektrokimyasal parametreleri hesaplanmıştır. Buna ilaveten ezetimib'in farmasötik örnekler ve biyolojik sıvılarda tayini için diferansiyel puls anodik adsorptif sıyırma voltametrisi (DPAAdSV) ve kare dalga anodik adsorptif sıyırma voltametrisi (KDAAdSV) yöntemleri geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemlerin validasyonu yapılmıştır. Doğrusal çalışma aralığı DPAAdSV yöntemi için 4,0×10-7 M - 7,6×10-6M iken; KDAAdSV yöntemi için ise 4,0×10-7 M - 6,0×10-6 M olarak hesaplanmıştır. Yapılan kalibrasyon çalışmalarının analitik parametreleri en küçük kareler yöntemi ile değerlendirilmiştir ve her iki yöntem için gözlenebilme sınırı ve alt tayin sınırı değerleri belirlenmiştir. Farmasötik örnekler ve biyolojik ortamlarda uygulanan bu yöntemlerle, güvenilir, tekrarlanabilir, yüksek doğruluk ve kesinliğe sahip sonuçlar elde edilmiştir. Geliştirilen yöntemler istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve kesinlik, duyarlık, seçicilik gibi parametreler incelenerek % 95 güven seviyesinde elde edilen sonuçlar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behaviour of ezetimibe (EZE) used for treatment of cholesterol by lowering LDL cholesterol in plasma and selectively blocking the adsorption of cholesterol in the small intestine was investigated on glassy carbon electrode by using cyclic voltammetry (CV), square-wave voltammetry (SWV) and constant potential bulk electrolysis (BE) in Britton-Robinson (BR) buffer. Adsorption and diffusion properties of EZE were investigated. Some electrochemical parameters such as diffusion coefficient, number of transferred electron in electrochemical step, charge transfer coefficient were calculated. Moreover, differential pulse anodic adsorptive stripping voltammetric (DPAAdSV) and square-wave anodic adsorptive stripping voltammetric (SWAAdSV) methods were developed to its direct determination in pharmaceutical preparations and biological samples including human serum and human urine. Developed methods for the determination of EZE was validated. Linear working concentration range for DPAAdSV method was evaluated between 4,0×10-7M - 7,6×10-6 M and for SWAAdSV was evaluated between 4,0×10-7 M - 6,0×10-6 M. Limit of quantification and detection for these developed methods were calculated from analytical parameters of calibration studies by using least squared method. Results of these applied methods were found to have accuracy, precision, reproducible and high confidence. Developed methods were evaluated statistically and some parameters were examined such as presicion, selectivity, sensitivity. Obtained results were found to be insignificant at 95 % confidence level.