Dil balığı (Solea solea linnaeus, 1758) parazitlerinden caligus solea (Caligidae: Copepoda)'nın serbest yaşam evrelerinin belirlenmesi
Determination of the free living stages of caligus solea (Caligidae :Copepoda) from common sole (Solea solea linnaeus, 1758)
  1. Tez No: 479169
  2. Yazar: YETKİN SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARGUN AKİF ÖZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Su Ürünleri, Parasitology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, İskenderun Körfezi'nden yakalanan dil balıklarında enfestayon oluşturduğu belirlenen Caligus solea'nın, genel ve türe özgü yapılarının morfolojisi, serbest yaşam dönemi içerisinde yer alan evrelerin, yumurta gelişiminden itibaren parazitik yaşam dönemine geçiş evresi olan kopepodit evresine kadarki gelişim süreçleri ve incelenen her bir evrenin morfolojisi detaylı olarak belirlenmiştir. Bu amaçla, tezde yürütülen inceleme ve denemeler üç ayrı bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölümde doğadan yakalanmış dil balıkları üzerinden örneklenen ergin C. solea bireylerinin türe özgü karakterleri taramalı elektron mikroskobu kullanılarak yeniden tanımlanmıştır. İkinci bölümde, yine doğadan örneklenen dişi C. solea bireylerinin yumurta gelişimi, açılımı ve serbest yaşam dönemi içerisindeki nauplius I,II ve kopepodit evrelerinin gelişim süreçleri belirlenmiştir. Üçüncü bölüm çalışmalarında ise, ikinci bölüm denemelerinden elde edilen larval evrelerin morfolojileri ilk kez tanımlanmıştır. Üç bölümden elde edilen verilere göre; ergin C. solea bireylerinin birinci yüzme bacağı morfolojisinin daha önceki literatür bilgisinden farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, C. solea'nın 15°C su sıcaklığında 73 saat içerisinde yumurtadan çıktığı ve yumurta gelişiminden itibaren 45 saat sonra konağa bulaştığı evre olan, kopepodit aşamasına geçtiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, general morphology and the key diagnostic characters of Caligus solea, collected on wild common sole, Solea solea L., were studied together with the development of egg and free living stages. To accomplish this aim, necessary examinations and trials were carried out in three chapters. In the first chapter, morphology of the key diagnostic characters of adult female and male C. solea were re-examined and re- described by using scanning electron microscope (SEM). In the second chapter, duration of egg and larval development within the free living stages (nauplii I, II and copepodid) of C. solea were determined. In the last chapter, morphology of the free living stages was decribed for the first time in detail. Depending on the results obtained from the studies conducted in these three chapters, it is determined that morphological differences than described in the original description of C. solea. In addition, the egg development within the egg sacs (time to first hatch at 15°C) was recorded as 73 h., the duration time from the beginning of the egg development to the infective copepodid stage was recorded as approximately 128 h.