Nohut kullanılarak farklı tür sütlerden üretilen fermente süt ürününün bazı özellikleri
Some properties of fermented milk product which was produced from different milk types by using chickpea
  1. Tez No: 479168
  2. Yazar: ELİF ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY GÜZELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada inek, keçi ve koyun sütlerinin nohut kullanılarak pıhtılaştırılmasıyla elde edilen yoğurt benzeri fermente süt ürünü 21 gün boyunca 4±1ºC'de depolanmıştır. Farklı tür süt kullanımı ve depolamanın fermente süt ürününün pH, titrasyon asitliği, kurumadde, yağ, protein, kül, asetaldehit, tirozin, toplam uçucu yağ asitleri, su tutma kapasitesi, serum ayrılması, viskozite, pıhtı sıkılığı, L, a, b değerleri ve duyusal özellikleri üzerine etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, fermented milk products which were similar with yogurt and produced by clotting of cow, goat and sheep milks with chickpea were stored for 21 days at 4±1ºC. The effects of using different milk types and storage time on pH, titration acidity, dry matter content, fat content, protein content, ash content, acetaldehyde content, tyrosine content, total volatile fatty acids, water holding capacity, serum separation, viscosity, curd firmness, L, a, b values and sensory properties were investigated.